Ruska apoteka Niš ---- BILJNA APOTEKA NIŠ --- SUPER HRANA NIŠ - -- tel. +381641137793 --- "NATURA KUTAK" - - - ul. OBILIĆEV VENAC br. 20, Niš --- tel. +381665323446 - - - NAJVEĆI IZBOR ORGANSKIH PROIZVODA U SRBIJI---
U presnu hranu spadaju sve namirnice u prirodnom obliku koje nisu termički obrađene. Uglavnom se konzumiraju biljke i delovi biljaka, a ređe jaja, mleko i neke vrste mesa. Međutim, postoji sukob mišljenja kada je u pitanju pridržavanje ovakvog načina ishrane.
Sa jedne strane, presna hrana ne sadrži štetne aditive i puna je korisnih nutrijenata. Blagotvorno deluje na kožu, sprečava razvoj hroničnih oboljenja i pomaže u održavanju idealne telesne težine. Ipak, u njenom sastavu nalazi se velika količina vlakana, što može izazvati nadutost i čest odlazak u toalet.
PROIZVODI KOJI SE PREPORUČUJU
GRAND CAPS CHAGA je dijetetski 100% prirodni proizvod čiji su glavni sastojaci ekstrati medicinskih gljiva, ruske čage, kordicepsa reišija, agarikusa, kantarelusa i dihidrokvercetina koja je poznata kao imunomodulator sa izraženim antikancerogenim dejstvom.
Ekstrat se dobija putem mikrogranulacije, unikatne tehnologije prerade koja omogućava korišćenje svih korisnih elemenata i supstanci iz prirodnih izvora. Pacijenti koji koriste ovaj preparat prijavljuju značajno manji negativni efekat hemoterapije (mučninu, povraćanje, glavobolju, vrtoglavicu, nesanicu, slabost, manjak elana.
CELEBNAJA CHAGA je pakovanje kapsula koje predstavljaju veoma snažnu podršku imunitetu svima, a takođe i onkološkim pacijentima kojima je određena hemoterapija. Ovaj fitokompleks osmislila je grupa ruskih lekara da bi se što više iskoristila lekovita svojstva gljive čage, uz jedinstvenu tehnologiju prerade. Preporučuje se kod tretiranja svih tipova raka i ublažavanja posledica hemoterapije i radioterapije.
TOKSFAJTER je visoko efektivni enterosorbent na bazi dijetalnih vlakana i lekovitog bilja. On aktivno izbacije toksine iz organizma, stimuliše imuni sistem i poboljšava otpornost organizma. Preporučuje se nakon hemoterapije.
HEPATO suplamentacija pruža zaštitu jetri tokom i nakon hemoterapije i podstiče prirodan proces regeneracije. U sastav ovog fitokompleksa ulaze biljke koje imaju protivupalna, detoksifikaciona, antioksidantna, hepatoprotektorna i citoprotektorna svojstva.
Primenjuje se i kod tretiranja različitih medicinskih stanja koja se odnose na jetru, kao i oboljenja žučne kese i žučnih puteva. Jednom od glavnih komponenata smatra se Salsola collina Pall, čiji je pozitivan uticaj na funkciju i strukturu jetre od velikog značaja.
HEPAFORM je pakovanje tableta sačinjenih od ekstrata ovdsa i sprašenog semena čkalja blaženog. Ovi sastojci doprinose normalnoj funkciji i regeneraciji jetre, a to je korisno svim pacijentima kod kojih se tretira maligna neoplazma putem hemoterapije. Pomažu u neutralizaciji toksina, poboljšavaju metabolizam i pomažu kod bolesti endokrinog sistema.
Klikom na link dobijate putokaz i mapu kako da nas nađete
Ovde
NATURA KUTAK NIŠ OBILIĆEV VENAC 20 (Google mapa)
Hemoterapija predstavlja primenu citostatika t.j. antitumorskih lekova. Ovaj način lečenja podrazumeva precizno definisane kombinacije citostatika, njihovu dužinu primene i ima za cilj da potpuno zaustavi ili uspori nekontrolisan rast malignih ćelija.
Pacijenti kod kojih je određena hemoterapija svoje medikamente dobijaju intravenski, putem injekcije ili oralno u vidu tečnosti, tablete ili kapsule. Tada dolazi do pozitivnih rezultata, ali i negativnih efekata u ugroženom organizmu.
Da bi se ublažile ili sprečile neželjene promene, pristupa se regulaciji ishrane.
NEGATIVNI EFEKTI HEMOTERAPIJE
Hemoterapija je usmerena ka eliminaciji ćelija koje se reprodukuju velikom brzinom. Međutim, upravo tako se ponašaju i mnoge ćelije koje su deo zdravog tkiva organa i zbog toga dolazi do slabljenja čitavog organizma i različitih pratećih pojava.
Uobičajeno je da se pacijenti osećaju malaksalo, a mučnina praćena povraćanjem takođe nije neobičan neželjeni efekat hemoterapije.
Osobe obolele od raka koje primaju hemoterapiju podložnije su infekcijama, jer slabi imunološki sistem ugrožavanjem leukocita. Dolazi do promena u gustini i mekoći fecesa i apetitu, a naglo se menja i telesna težina.
Jedna od karakterističnih pojava jeste i gubitak kose, kao i ostalih dlačica na telu, što je poznato pod nazivom alopecija. Pacijenti tokom i nakon hemoterapije često imaju problem sa koncentracijom i pamćenjem.
PRAVILNA ISHRANA ZA BRŽI OPORAVAK
Svakoj osobi koja je prošla kroz hemoterapiju preporučuje se korekcije u ishrani da bi se smanjio intezitet neželjenih efekata koje proizvode korišćeni hemijski lekovi. Takođe, od hrane koju jedete u velikoj meri zavisi tok lečenja i način na koji će telo reagovati tokom čitave procedure.
Nadoknađuju se izgubljeni nutrijenti što jača oslabljeni imunološki sistem, daje potrebnu energiju telu i ubrzava proces oporavka čitavog organizma. Održava se normalna telesna težina, bez poremećaja apetita. Ukoliko poštuje izbalansiran plan ishrane, pacijent će se osećati dobro tokom svih faza lečenja i lakše će podneti sve nepoželjne pojave.
Neophodne vitamine i minerale sadrži sveže voće i povrće. Bazirajte se na izvorima antioksidanasa koji se vezuju za slobodne radikale i sprečavaju negativan uticaj na zdrave ćelije u telu.
Da bi došlo do brže regeneracije tkiva i održavanja balansa tečnosti u telu, važno je pojačati unos kvalitetnih proteina. Zbog promena vezanih za čulo ukusa i uticaja hemoterapije na jetru, meso dobija neprijatan gorak ili metalni ukus i treba ga izbegavati.
Ukoliko uz hemoterapiju imate velikih poteškoća sa konzumiranjem mesa, poželjno je potražiti druge alternativne izvore proteina poput ribe jaja, mahunarki, semenki i niskomasnih mlečnih proizvoda.
Meso nije preporučljivo pogotovu za vreme hemoterapije. Potrebno je voditi računa o izboru masnoća, tako da daju telu potrebnu energiju i ne ugrožavaju zdravlje srca i krvnih sudova. Najzdravije su mononezasićene masne kiseline koje se nalaze u maslinovom ulju, semenkama i jezgrastom voću, kao i masne kiseline iz omega-3 i omega-6 grupe iz morske ribe i morskih plodova.
U jelovnik uključite i vlakna zbog kojih se olakšano vrši proces varenja, apsorpcija nutrijenata i defekacija. Vlaknima su bogati proizvodi od integralnog brašna, ovsena kaša, mahunarke, semenke i pojedine vrste voća i povrća. Izbacite brzu hranu,suhomesnate proizvode, konzervirana i jela pripremljena prženjem, hranu prepunu belog šećera koji ’’hrani’’ kancerogene ćelije.
Ako imate problem sa mučninom, umesto tople hrane uzimajte obroke sobne temperature. Često jedite manje porcije. Vodite računa da namirnice uvek budu temeljno oprane i po potrebi pravilno termički obrađene. Problem sa čulom ukusa dodatno će ublažiti korišćenje plastičnog pribora za jelo i dobra oralna higijena .
REŽIMI ISHRANE ZA PACIJENTE
1. PRE HEMOTERAPIJE:
Dok ne započnete tretman, nećete znati kakvi negativni efekti će nastati. Fokusirajte se na svoje zdravstveno stanje uopšte i potrebu da se osećate dobro u svakom trenutku. Obezbedite nutrijente koji će Vašem telu biti neophodni za period koji predstoji. Među njima su antioksidanti, koji će dodatno ojačati imunološki sistem. Birajte sveže namirnice i proverene biljne preparate .
2. TOKOM HEMOTERAPIJE:
Zdrava ishrana i pravilna suplementacija održaće sve organe funkcionalnim, obezbediće telu energiju koja mu je potrebna i pomoći će Vam da ostanete fizički i psihički jaki. Raznobojno sveže voće i povrće prepuno je elemenata koji održavaju imunitet stabilnim i podstiču oporavak organizma.
Ograničite ili izbegavajte crveno meso i hranu koja sadrži velik procenat šećera i soli. Ukoliko je moguće, budite fizički aktivni.
3. POSLE HEMOTERAPIJE:
Mnogi neželjeni efekti će nestati nakon što se hemoterapija završi, ali nijedan pacijent ne podnosi ovaj način lečenja na isti način i potrebna mu je dodatna pomoć da bi se oporavio koliko god je to moguće. Raznovrsne, nutritivno bogate namirnice su upravo ono što je neophodno slabom, malaksalom organizmu.
Uzimajte dosta proteina i vlaknaste hrane. Nemojte piti alkohol ili ga uzimajte u minimalnim količinama ukoliko Vam dozvoli lekar.
HIDRATACIJA
Osetljiva probava i promene kroz koje organizam prolazi putem primanja hemoterapije zahteva pojačan unos tečnosti, a posebno vode. Međutim, poremećaj čula ukusa otežava pacijenima konzumiranje čiste, filtrirane vode, zbog čega je oni uzimaju nevoljno ili je čak izbegavaju, što ih dovodi u opasnost od dehidratacije.
Ako uzimanje potrebnih količina vode postane neprijatno i otežano, probajte da dodate u čašu sa vodom nekoliko kapi sveže ceđenog limunovog soka ili dva-tri listića sveže mente. Korisno je poštovati “vodeni režim “t.j. 30ml vode na 1kg telesne mase. Sav unos tečnosti obaviti do 18h. Obratiti pažnju na stanje bubrega i na krvni pritisak tokom “vodenog režima”.
VAŽNOST REGENERACIJE I ČIŠĆENJA JETRE
Tokom hemoterapije, jetra trpi oštećenja. Jetra je organ koji može samostalno da se regeneriše, ali hemoterapija je opterećuje i remeti njeno normalno funkcionisanje. To nije čudno jer ovakav pristup lečenju je izuzetno toksičan.
Da ne bi došlo do komplikacija, potrebno je pristupiti procesu detoksikacije organizma, uz podsticaj jetri da se brže regeneriše. Među najvažnijim koracima su svakako pravilna ishrana i redovna hidratacija, kao I unos proverenih prirodnih suplemenata kao što je Hepaform na bazi rastaropše ili Gepatrin.
MEDICINSKO GLADOVANJE
Pod medicinskim gladovanjem podrazumeva se apstinencija od hrane na određeni vremenski period. Nauka je dokazala efikasnost medicinskog gladovanja kada je u pitanju poboljšanje generalnog zdravlja, a takođe i tretiranje opasne bolesti kao što je rak, uz sprovođenje hemoterapije.
Stručnjaci smatraju da se poboljšava odgovor tela na medikamente koji se koriste u sklopu terapije, a takođe i jača imunitet u borbi protiv raka. Ćelije tkiva se regenerišu i smanjuje se intezitet pratećih neželjenih efekata.
Pacijenti koji su zainteresovani za medicinsko gladovanje se moraju konsultovati sa doktorom pre nego što isprobaju ovakav metod.
DIJETA NA BAZI PRESNE HRANE
Mnogi ljudi smatraju da ishrana bazirana na presnim namirnicama ima pozitivan uticaj na zdravlje čoveka, a brojni pacijenti koji su prošli ili tek treba da prođu kroz hemoterapiju se pitaju da li će im to pomoći da lakše podnesu lečenje.
U presnu hranu spadaju sve namirnice u prirodnom obliku koje nisu termički obrađene. Uglavnom se konzumiraju biljke i delovi biljaka, a ređe jaja, mleko i neke vrste mesa. Međutim, postoji sukob mišljenja kada je u pitanju pridržavanje ovakvog načina ishrane.
Sa jedne strane, presna hrana ne sadrži štetne aditive i puna je korisnih nutrijenata. Blagotvorno deluje na telo.