уторак, 15. август 2017.

Особине које су заједничке најбољим дијетама



Држање дијете може бити прилично застрашујуће. Не само зато што подразумева промјену и жртву - већ због тога што има на тисућу дијета који обећавају добре резултате.


Уместо да покушавате да дешифрујете збуњујуће поруке, узмите у обзир шест особина које су заједничке најбољим дијетама.

1. МАЛО ТОГА СЕ ПОСТИЖЕ НА БРЗИНУ

Нема сумње да "брзи" дијете могу дати резултате - али најбољи дијете од вас захтијева потлачење. Ако сувише брзо ослабите, то вероватно значи да губите мишићну масу.

Зато не постављајте себи превисоке циљеве - добри резултати потичу од реалних очекивања. Тешко да целог живота можете бити на салатама и зеленим соковима.

2. НАПУНИТЕ ТАЊИР БИЉКАМА

Иако нису сви спремни да постану прави вегетаријанци, основање исхране углавном на биљним намирницама (воћу, поврћу, махунаркама, коштуњавом воћу и житарицама од целог зрна) доноси велике предности за здравље, укључујући и вашу фигуру.

Ако не можете да одрекнете меса, размислите о томе да постанете флексибилни вегетаријанац (нпр. Понедјељак без меса) како бисте на најбољи начин искористили предности које доносе биљне намирнице.

3. ЈЕДИТЕ ХРАНУ А НЕ КАЛОРИЈЕ

Није тајна да високопроцесована храна садржи мноштво мистеријских састојака који могу бити препрека смршању. Ово можда захтева мало више припрема, али бирајте праву храну и сами припремите оброке - тако ћете прецизно знати шта уносите у организам (и нећете имати бројање калорија).

4. ПРИМЕЊУЈТЕ КОНТРОЛУ ПОРЦИЈА

Очигледно је да велике порције могу навести да поједете више - али оне такођер подстичу унос хране без размишљања, а то је навика коју ћете тешко ослободити. Увек користите мале плочице и додатке како бисте узимали мање снове и савјести жвакали храну. Ако једете док не будете ситни, велике су шансе да сте добили.

5. ВИШЕ СЕ КРЕЋИТЕ

Ово није савет везан за дијете, али остваривање и одржавање здраве телесне тежине је немогуће без вјежбања. Редовна физичка активност ће вам приближити циљ када су у питању калорија калорија и развој мишића.

Међутим, то није једина разлог зашто вежбање треба да буде део вашег свакодневног живота. Вежбање чини чуда за ваше ментално здравље и опште добро, а повезано је са дужим животним веком.

6. ДУГОРОЧНЕ ПРОМЕНЕ НАЧИНА ЖИВОТА

Заборавите реч на ,, д '' и посветите се увођењу ситних промјена у начину живота сваког дана. Нека вам доручак буде приоритет, избегавајте дуго седење, спавајте довољно и, што је најважније - промијените начин на који размишљате о губитку, зато што тако можете потпуно промијенити начин на који приступите уношењу хране, и то заувек.

субота, 1. април 2017.

Алергије - Niš - природни одговор?Ruska apoteka Niš ---- BILJNA APOTEKA NIŠ --- SUPER HRANA NIŠ - -- tel. +381641137793 --- "NATURA KUTAK" - - - ul. OBILIĆEV VENAC br. 20, Niš --- tel. +381665323446 - - - NAJVEĆI IZBOR ORGANSKIH PROIZVODA U SRBIJI-



С првим пролећним данима неретко стижу и неки не тако добри тренуци - алергије. Цурење из носа, свраб и сузење из очију, гребање у грлу, сув надражајни кашаљ ... има ли помоћи код алергија?

Последњих година алергије су у порасту и достижу размере епидемије. Подаци показују да 30-40% светског становништва пати од једне или више алергијских болести, а 10-30% од алергијског ринитиса.

Алергија се може дефинисати као непримерен одговор нашег имуног система на различите факторе из околине - алергене. Организам се од сваке материје коју препознаје као страну и потенцијално штетну штити специфичним одбрамбеним механизмима. Један од тих механизама је стварање специфичних антитела - антигена. Супстанце који изазивају алергијску реакцију називају се алергени. Они ће само код особа са алергијском склоношћу изазвати непримерену реакцију имуног система.

Укратко, алергије се јављају ради "грешке" у раду имунолошког система који претерано реагује на уобичајене материје из наше околине попут прашине, животињске длаке, полен, неких састојака из хране. Те уобичајено безопасне материје материја организам грешком види као опасне те започиње јаку имунолошку реакцију.

Уобичајени симптоми алергије су кијање, цурење воденастог секрета, оток крвних судова (конгестија) који се осећа као зачепљеност носа и отежано дисање, често уз смањење или потпуни губитак осећаја мириса, те свраб и сузење очију, свраб коже, понекад и свраб звуковода, пискање у прсима ...

Којим препаратима си помоћи?
tretmani изнутра


Уље црног кима постало је већ легендарно у борби са алергијама. Биоактивни састојци семенки и уља су Нигелон и тимокинон. Црни ким је природни антихистаминик, те поседује противупално и имуномодулаторни деловање. Уље црног кима даје изванредне резултате код алергичара, а његова дугорочна употреба доводи до знатног смањења симптома алергије. Лечење уљем црног кима упутно је започети и неколико месеци пре периода алергија, како би се организам припремио за високу концентрацију полена у ваздуху. Узимање би се требало наставити све до краја јесени, након чега се сугерише направити пауза, а поновно запчињање терапије требало би кренути најкасније од фебруара.

Астрагалус или козлинац се примењује за ублажавање тегоба алергијских реакција које укључују алергијски ринитис, коњуктивитис и алергијски дерматитис. Астрагалус усмерава одговор имуног система према елиминацији алергена и притом знатно смањује алергијске симптоме. Слично као и уље црног кима, делује модулаторно на неравнотежу имуног система која доводи до производње упалних цитокина, стварања имуноглобулина ИгЕ те последично ослобађања хистамина. Потребно га је почети користити у нижим дозама месец дана пре очекиване сезоне алергија, те наставити у потребној дози током целе сезоне.


Кверцетин (куерцетин) је снажан антиоксиданс из групе биофлавоноида. Истраживања су показала да кверцетин блокира синтезу и ослобађање хистамина, а такође има јако противупално деловање. Такво синергијско деловање најчешће за последицу има смањење симптома алергија и астме, попут свраба, отечених и сузних очију и цурења из носа. Уобичајена доза је 250-600 мг / дан подељено у две дозе, заједно са витамином Ц са којим има синергистичко деловање. Још боље деловање (односно искоришћеност) постиже уколико се користи заједно са бромелин.

Бромелаин (или бромелин) делује као ензим који ограничава деловање различитих метаболита и имунолошких тела који потичу упалне процесе. Такође побољшава апсорпцију кверцетина па их је добро узимати у комбинацији.


Пробиотици омогућавају организму стварање више антитела имуноглобулина ИгГ, те тако штите организам од јаких алергијских реакција. Основни извори пробиотичких бактерија су ферментисани производи попут кефира или јогурта, те миса и темпеха. Услед алергија и ослабљеног имунитета често је потребна већа доза од оне која се може постићи исхраном, па се тада посеже за додацима исхрани. Једна од познатијих студија је ПАНДА (Пробиотиц АНД Аллерги), која је спроведена је у Холандији и трајала је пет година, а доказује ефикасност пробиотика у превенцији алергије. Мајка је узимала пробиотик шест недеља или два месеца пре порођаја, а дете је добијало пробиотик током прве године живота. Резултат је била стабилна и трајно смањена учесталост алергија у свим облицима до чак 80 посто.

Повишене нивое витамина Д доказано смањују ризик од појаве алергије код деце и адолесцената. Једно америчко истраживање из 2011. показало је како су симптоми алергије много чешћи код испитаника са мање од 15 нг / мЛ витамина Д у серуму у односу на особе са 30 нг / мЛ или више. Ново истраживање, објављено 2016., утврдило је како давање витамина Д новорођенчади и мајкама у време трудноће смањује алергијску преосетљивост на гриње из прашине као и учесталост напада астме у раном детињству.


У наведеном истраживању труднице су добијале 1.000 И.У или 2.000 И.У. (Интернационалних јединица) витамина Д током последња три месеца трудноће, а потом је новорођенчад добијала 400 И.У., односно 800 ИУ, у наредних 6 месеци. Током првих 18 месеци живота 11% одојчади из плацебо групе морало је у посету лекару због симптома повезаних с астмом, наспрам 0% И одојчади која је добијала нижу дозу витамина Д, односно 4% из групе која је добијала вишу. Сва одојчад је у то време узимала мајчино млеко, но 47% испитаница започело је и храњење готовим препаратима пре шестог месеца живота бебе. Уз благотворан протективан учинак нижих доза витамина Д истраживачи су установили и повезаност преосетљивости на гриње из кућне прашине и појаве астме.

Екстракт листа црне рибизле користи се код свих тегоба где долази до претеране реакције имуног система, попут реуматоидног артритиса и алергија. Врло повољно деловање исказује код алергијских стања отпорних на лечење класичним препаратима против алергије. Екстракт листа црне рибизле најчешће се узима симптоматски, када је алергија већ наступила или током ризичног периода, како би се ублажио имунолошки одговор па самим тиме и утицало на јачину алергијске реакције.

tretmani споља

Код свраба очију користе се облози од хидролата римске камилице и мирте хемотип цинеол. Најбоље их је помешати заједно, те свако вече ставити облоге на начин да се блазинице намоче хидролатом и држе на затвореним капцима 10-15 минута. Хидролати се не капају у очи!

Код алергијеске кијавице у прву помоћ позивамо етерична уља римске камилице и пузајућег милодуха, на начин да се једно или оба уља накапају на блазиницу и инхалирају минуту или две.

Алергијски ритис могуће је третирати капима за нос справљеним од хидролата, но то ћемо ипак оставити стручњацима. На тржишту постоје спрејеви за нос са етеричним уљима који помажу код овог проблем

дренажни приступ
Дренажни приступ је дугорочни приступ чији циљ је начити имунолошки систем да не реагује безразложно на неопасне материје. То укључује деловање на јетру и жуч 2-3 пута годишње (али не у време алергије). Дренаже се проводе кореном чичка, кореном маслачка или листом артичоке.

Справљање: Две супене кашике корена чичка или корена маслачка ставе се у 2,5 дцл млаке воде, загреју до кључања и кувају на лаганој ватри 10 минута. Макне се с ватре, процеди и пије се увек свеже припремљено, пола сата пре јела, два пута дневно, током три недеље.

Ове биљке је могуће набавити и као стандардизоване препарате, које су не само лакше за кориснике, него и ефикасније.

Ruska apoteka Niš ---- BILJNA APOTEKA NIŠ --- SUPER HRANA NIŠ - --  tel. +381641137793 --- "NATURA KUTAK" - - - ul. OBILIĆEV VENAC br. 20, Niš --- tel. +381665323446 - - - NAJVEĆI IZBOR ORGANSKIH PROIZVODA U SRBIJI-

петак, 17. фебруар 2017.

Hemoterapija i ishrana koja se preporučuje

                        Ruska apoteka Niš ---- BILJNA APOTEKA NIŠ --- SUPER HRANA NIŠ - --  tel. +381641137793 --- "NATURA KUTAK" - - - ul. OBILIĆEV VENAC br. 20, Niš --- tel. +381665323446 - - - NAJVEĆI IZBOR ORGANSKIH PROIZVODA U SRBIJI---




U presnu hranu spadaju sve namirnice u prirodnom obliku koje nisu termički obrađene.  Uglavnom se konzumiraju biljke i delovi biljaka, a ređe jaja, mleko i neke vrste mesa. Međutim, postoji sukob mišljenja kada je u pitanju pridržavanje ovakvog načina ishrane.

Sa jedne strane, presna hrana ne sadrži štetne aditive i puna je korisnih nutrijenata. Blagotvorno deluje na kožu, sprečava razvoj hroničnih oboljenja i pomaže u održavanju idealne telesne težine. Ipak, u njenom sastavu nalazi se velika količina vlakana, što može izazvati nadutost i čest odlazak u toalet.

PROIZVODI KOJI SE PREPORUČUJU
GRAND CAPS CHAGA je dijetetski 100% prirodni  proizvod čiji su  glavni sastojaci ekstrati medicinskih  gljiva, ruske čage, kordicepsa reišija, agarikusa, kantarelusa i dihidrokvercetina koja je poznata kao imunomodulator sa izraženim antikancerogenim dejstvom.

Ekstrat se dobija putem mikrogranulacije, unikatne tehnologije prerade koja omogućava korišćenje svih korisnih elemenata i supstanci iz prirodnih izvora. Pacijenti koji koriste ovaj preparat prijavljuju značajno manji negativni efekat hemoterapije (mučninu, povraćanje, glavobolju, vrtoglavicu, nesanicu, slabost, manjak elana.

CELEBNAJA CHAGA je pakovanje kapsula koje predstavljaju veoma snažnu podršku imunitetu svima, a takođe i onkološkim pacijentima kojima je određena hemoterapija. Ovaj fitokompleks osmislila je grupa ruskih lekara da bi se što više iskoristila lekovita svojstva gljive čage, uz jedinstvenu tehnologiju prerade. Preporučuje se kod tretiranja svih tipova raka i ublažavanja posledica hemoterapije i radioterapije.

TOKSFAJTER je visoko efektivni enterosorbent na bazi dijetalnih vlakana i lekovitog bilja. On aktivno izbacije toksine iz organizma, stimuliše imuni sistem i poboljšava otpornost organizma. Preporučuje se nakon hemoterapije.

HEPATO suplamentacija pruža zaštitu jetri tokom i nakon hemoterapije i podstiče prirodan proces regeneracije. U sastav ovog fitokompleksa ulaze biljke koje imaju protivupalna, detoksifikaciona, antioksidantna, hepatoprotektorna i citoprotektorna svojstva.

Primenjuje se i kod tretiranja različitih medicinskih stanja koja se odnose na jetru, kao i oboljenja žučne kese i žučnih puteva. Jednom od glavnih komponenata smatra se Salsola collina Pall, čiji je pozitivan uticaj na funkciju i strukturu jetre od velikog značaja.

HEPAFORM je pakovanje tableta sačinjenih od ekstrata ovdsa i sprašenog semena čkalja blaženog. Ovi sastojci doprinose normalnoj funkciji i regeneraciji jetre, a to je korisno svim pacijentima kod kojih se tretira maligna neoplazma putem hemoterapije. Pomažu u neutralizaciji toksina, poboljšavaju metabolizam i pomažu kod bolesti endokrinog sistema.



NATURA KUTAK 
NIŠ 
Ul. OBILIĆEV VENAC br. 20


Savetovalište!
Proizvode možete poručiti i pozivom na brojeve ili putem aplikacije Viber


NATURA KUTAK 


JELENA TASIĆ
☎️+381641137793

SALE
☎️+381665323446



Klikom na link dobijate putokaz i mapu kako da nas nađete


Ovde 


NATURA KUTAK NIŠ OBILIĆEV VENAC 20 (Google mapa) 



Hemoterapija predstavlja primenu citostatika t.j. antitumorskih lekova. Ovaj način lečenja podrazumeva precizno definisane kombinacije  citostatika, njihovu dužinu primene i ima za cilj da potpuno zaustavi ili uspori nekontrolisan rast malignih ćelija.

Pacijenti kod kojih je određena hemoterapija svoje medikamente dobijaju intravenski, putem injekcije ili oralno u vidu tečnosti, tablete ili kapsule. Tada dolazi do pozitivnih rezultata, ali i negativnih efekata u ugroženom organizmu.

Da bi se ublažile ili sprečile neželjene promene, pristupa se regulaciji ishrane.

NEGATIVNI EFEKTI HEMOTERAPIJE
Hemoterapija je usmerena ka eliminaciji ćelija koje se reprodukuju velikom brzinom. Međutim, upravo tako se ponašaju i mnoge ćelije koje su deo zdravog tkiva organa i zbog toga dolazi do slabljenja čitavog organizma i različitih pratećih pojava.

Uobičajeno je da se pacijenti osećaju malaksalo, a mučnina praćena povraćanjem takođe nije neobičan neželjeni efekat hemoterapije.

Osobe obolele od raka koje primaju hemoterapiju podložnije su infekcijama, jer slabi imunološki sistem ugrožavanjem leukocita. Dolazi do promena u gustini i mekoći fecesa i apetitu, a naglo se menja i telesna težina.

Jedna od karakterističnih pojava jeste i gubitak kose, kao i ostalih dlačica na telu, što je poznato pod nazivom alopecija. Pacijenti tokom i nakon hemoterapije često imaju problem sa koncentracijom i pamćenjem.

PRAVILNA ISHRANA ZA BRŽI OPORAVAK
Svakoj osobi koja je prošla kroz hemoterapiju preporučuje se korekcije u ishrani da bi se smanjio intezitet neželjenih efekata koje proizvode korišćeni hemijski lekovi. Takođe, od hrane koju jedete u velikoj meri zavisi tok lečenja i način na koji će telo reagovati tokom čitave procedure.

Nadoknađuju se izgubljeni nutrijenti što jača oslabljeni imunološki sistem, daje potrebnu energiju telu i ubrzava proces oporavka čitavog organizma. Održava se normalna telesna težina, bez poremećaja apetita. Ukoliko poštuje izbalansiran plan ishrane, pacijent će se osećati dobro tokom svih faza lečenja i lakše će podneti sve nepoželjne pojave.

Neophodne vitamine i minerale sadrži sveže voće i povrće. Bazirajte se na izvorima antioksidanasa koji se vezuju za slobodne radikale i sprečavaju negativan uticaj na zdrave ćelije u telu.

Da bi došlo do brže regeneracije tkiva i održavanja balansa tečnosti u telu, važno je pojačati unos kvalitetnih proteina. Zbog promena vezanih za čulo ukusa i uticaja hemoterapije na jetru, meso dobija neprijatan gorak ili metalni ukus i treba ga izbegavati.

Ukoliko uz hemoterapiju imate velikih poteškoća sa konzumiranjem mesa, poželjno je potražiti druge alternativne izvore proteina poput ribe jaja, mahunarki, semenki i niskomasnih mlečnih proizvoda.

Meso nije preporučljivo pogotovu za vreme hemoterapije. Potrebno je voditi računa o izboru masnoća, tako da daju telu potrebnu energiju i ne ugrožavaju zdravlje srca i krvnih sudova. Najzdravije su mononezasićene masne kiseline koje se nalaze u maslinovom ulju, semenkama i jezgrastom voću, kao i masne kiseline iz omega-3 i omega-6 grupe iz morske ribe i morskih plodova.

U jelovnik uključite i vlakna zbog kojih se olakšano vrši proces varenja, apsorpcija nutrijenata i defekacija. Vlaknima su bogati proizvodi od integralnog brašna, ovsena kaša, mahunarke, semenke i pojedine vrste voća i povrća. Izbacite brzu hranu,suhomesnate proizvode, konzervirana i jela pripremljena prženjem, hranu prepunu belog šećera koji ’’hrani’’ kancerogene ćelije.

Ako imate problem sa mučninom, umesto tople hrane uzimajte obroke sobne temperature. Često jedite manje porcije. Vodite računa da namirnice uvek budu temeljno oprane i po potrebi pravilno termički obrađene. Problem sa čulom ukusa dodatno će ublažiti korišćenje plastičnog pribora za jelo i dobra oralna higijena .

REŽIMI ISHRANE ZA PACIJENTE
1. PRE HEMOTERAPIJE:
Dok ne započnete tretman, nećete znati kakvi negativni efekti će nastati. Fokusirajte se na svoje zdravstveno stanje uopšte i potrebu da se osećate dobro u svakom trenutku. Obezbedite nutrijente koji će Vašem telu biti neophodni za period koji predstoji. Među njima su antioksidanti, koji će dodatno ojačati imunološki sistem. Birajte sveže namirnice i proverene biljne preparate .

2. TOKOM HEMOTERAPIJE:
Zdrava ishrana i pravilna suplementacija održaće sve organe funkcionalnim, obezbediće telu energiju koja mu je potrebna i pomoći će Vam da ostanete fizički i psihički jaki. Raznobojno sveže voće i povrće prepuno je elemenata koji održavaju imunitet stabilnim i podstiču oporavak organizma.

Ograničite ili izbegavajte crveno meso i hranu koja sadrži velik procenat šećera i soli. Ukoliko je moguće, budite fizički aktivni.

3. POSLE HEMOTERAPIJE:
Mnogi neželjeni efekti će nestati nakon što se hemoterapija završi, ali nijedan pacijent ne podnosi ovaj način lečenja na isti način i potrebna mu je dodatna pomoć da bi se oporavio koliko god je to moguće. Raznovrsne, nutritivno bogate namirnice su upravo ono što je neophodno slabom, malaksalom organizmu.

Uzimajte dosta proteina i vlaknaste hrane. Nemojte piti alkohol ili ga uzimajte u minimalnim količinama ukoliko Vam dozvoli lekar.

HIDRATACIJA
Osetljiva probava i promene kroz koje organizam prolazi putem primanja hemoterapije zahteva pojačan unos tečnosti, a posebno vode. Međutim, poremećaj čula ukusa otežava pacijenima konzumiranje čiste, filtrirane vode, zbog čega je oni uzimaju nevoljno ili je čak izbegavaju, što ih dovodi u opasnost od dehidratacije.

Ako uzimanje potrebnih količina vode postane neprijatno i otežano, probajte da dodate u čašu sa vodom  nekoliko kapi sveže ceđenog limunovog soka ili dva-tri listića sveže mente. Korisno je poštovati “vodeni režim “t.j. 30ml vode na 1kg telesne mase. Sav unos tečnosti obaviti do 18h. Obratiti pažnju na stanje bubrega i na krvni pritisak tokom “vodenog režima”.

VAŽNOST REGENERACIJE I ČIŠĆENJA JETRE
Tokom hemoterapije, jetra trpi oštećenja. Jetra je organ koji može samostalno da se regeneriše, ali hemoterapija je opterećuje i remeti njeno normalno funkcionisanje. To nije čudno jer ovakav pristup lečenju je izuzetno toksičan.

Da ne bi došlo do komplikacija, potrebno je pristupiti procesu detoksikacije organizma, uz podsticaj jetri da se brže regeneriše. Među najvažnijim koracima su svakako pravilna ishrana i redovna hidratacija, kao I  unos proverenih prirodnih suplemenata kao što je Hepaform na bazi rastaropše ili Gepatrin.

MEDICINSKO GLADOVANJE
Pod medicinskim gladovanjem podrazumeva se apstinencija od hrane na određeni vremenski period. Nauka je dokazala efikasnost medicinskog gladovanja kada je u pitanju poboljšanje generalnog zdravlja, a takođe i tretiranje opasne bolesti kao što je rak, uz sprovođenje hemoterapije.

Stručnjaci smatraju da se poboljšava odgovor tela na medikamente koji se koriste u sklopu terapije, a takođe i jača imunitet u borbi protiv raka. Ćelije tkiva se regenerišu i smanjuje se  intezitet pratećih neželjenih efekata.

Pacijenti koji su zainteresovani za medicinsko gladovanje se moraju konsultovati sa doktorom pre nego što isprobaju ovakav metod.

DIJETA NA BAZI PRESNE HRANE
Mnogi ljudi smatraju da ishrana bazirana na presnim namirnicama ima pozitivan uticaj na zdravlje čoveka, a brojni pacijenti koji su prošli ili tek treba da prođu kroz hemoterapiju se pitaju da li će im to pomoći da lakše podnesu lečenje.

U presnu hranu spadaju sve namirnice u prirodnom obliku koje nisu termički obrađene.  Uglavnom se konzumiraju biljke i delovi biljaka, a ređe jaja, mleko i neke vrste mesa. Međutim, postoji sukob mišljenja kada je u pitanju pridržavanje ovakvog načina ishrane.

Sa jedne strane, presna hrana ne sadrži štetne aditive i puna je korisnih nutrijenata. Blagotvorno deluje na telo. 

среда, 4. јануар 2017.

ПОСНА ЈЕЛА НА ВОДИ



Паштета од поврћа - на води


Састојци:

300 г црвеног кромпира
100 г шаргарепе
50 г зелени
50 г паштрнака
мања главица црног лука
125 г бланшираног кикирикија
кашика сенфа
два чена белог лука
со, пимент, зачини по укусу
вода
Количина поврћа је кад је поврће очишћено

Припрема:
У шерпу ставити поврће и налити водом,  додати кашику соли и кувати поврће. Главицу црног лука кувати очишћену и целу.
Кад је поврће кувано оцедити воду и њу искористити за супу од поврћа.
Кувано поврће добро измиксирати штапним миксером, додати сенф и ситно исецкан бели лук.
Кикирики самлети на "машину за орахе", додати у паштету. Паштету добро сјединити, посолити и додати зачине.


Пуњени парадајз са рижотом и пасуљем

Потребно је:

•    250 г свежег црвеног пасуља,
•    750 мл бујона од поврћа,
•    100 г црног лука,
•    450 г пиринча,
•    250 мл црног вина,
•    8 комада свежег парадајза,
•    3 чена белог лука,
•    кашика свежег першуна.
Припрема:
1.    Пасуљ скувајте са бујоном од поврћа.
2.    Испеците сецкани црни лук у тефлонском тигању.
3.    Додајте пиринач, пропржите па долијте вино.
4.    Када пиринач упије вино, долијте бујон и кувајте 15–20 минута.
5.    При крају кувања додајте бели лук и зачине.
6.    Сваком парадајзу одсеците врх, оперите га и исцедите.
7.    Извадите средину, уситните је и додајте у припремљен рижото и пасуљ.
8.    Сваки парадајз посолите и напуните надевом.
9.    Поклопите врховима парадајза, поређајте у ватросталну посуду и пеците око 30 минута.


Тортице од блитве


Потребно је:
•    2 кг блитве,
•    200 г брашна,
•    4 парадајза,
•    1 дл белог вина,
•    4 чена белог лука,
•    4 кришке двопека,
•    120 г сочива,
•    100 гр шаргарепе.
Припрема:
1.    Свежу блитву обарите, оцедите и ситно исецкајте.
2.    Додајте бели лук, налијте вино и динстајте 15 минута.
3.    На крају кувања додајте зачине.
4.    У кипућу воду сипајте брашно, посолите и кувајте мешајући.
5.    У плех ређајте тортице следећим редом: блитва, фил па колут парадајза.
6.    Требало би да добијете осам тортица.
7.    Поспите презлом и пеците 20 минута на тихој ватри.
8.    Тортице се служе уз кувано сочиво и штапићима свеже шаргарепе.


Кнедле од кромпира


Потребно је:
•    500 гр кромпира,
•    500 гр брашна,
•    презле,
•    со.
Припрема:
1.    1/2 кг кромпира скувати са љуском, огулити и пропасирати, посолити и замесити са брашном.
2.    Добро израђено тесто развити оклагијом, па га сећи на квадратиће и спуштати у кипућу слану воду.
3.    Кнедле су скуване када почну да испливавају на површину.
4.    Ваљати их у презле и служити топле као прилог (са рибом рецимо)

Чорба од карфиола


Потребно је:
•    1 мања главица карфиола,
•    2 кашике биљног зачина,
•    1/3 морског орашчића,
•    1/2 везе першуновог листа,
•    3 кашике брашна,
•    јабуково сирће или лимун,
•    со.
Припрема:
1.    Обарити мању главицу карфиола у води са две кашике зачина.
2.    Барени карфиол уситнити на мање главичице.
3.    Брашно размутити у хладној води, па усути у чорбу.
4.    Досолити по укусу, закиселити лимуном или јабуковим сирћетом.
5.    Нарендати морски орашчић и усецкати першунов лист.


Качамак


Потребно је:
•    300 гр белог или жутог кукурузног брашна,
•    1/2 литре воде,
•    со.
Припрема:
1.    Воду посолити и пустити да проври.
2.    Кад вода проври, сипати брашно у танком млазу и непрекидно мешати.
3.    Добро скуван качамак не сме да има грудвице, а кува се најмање десетак минута на јакој ватри уз непрекидно мешање дрвеном варјачом.
4.    Може се јести сам или као прилог уз било које јело од рибе, рибљи паприкаш, сатараш од поврћа, сос од парадајза или препржен лук.


Мусака од пшенице и сувих шљива


Потребно је:
•    800 г кромпира,
•    200 г пшенице,
•    80 г сувих шљива,
•    20 г ораха,
•    4 кашике парадајз пиреа,
•    пола кашике рузмарина.
Припрема:
1.    Кромпир исеците на танке колутове, пшеницу скувајте а суве шљиве мало обарите.
2.    У ватросталну чинију ређајте прво кромпир, ситно сецкане суве шљиве, а затим пшеницу помешану са орасима.
3.    Парадајз пире разблажити са бујоном од поврћа и тиме прелијте мусаку.
4.    Поспите је рузмарином и пеците 45 минута на 200 степени.


Посни ролат са поврћем


Потребно је:
•    400 г кромпира,
•    100 г спанаћа,
•    100 г пиринча,
•    2 шаргарепе,
•    веза першуна,
•    100 г маринираних шампињона,
•    пола кашичице слатке паприке,
•    пола кашичице гранула белог лука,
•    3 чена белог лука,
•    50 г кечапа (или парадајз пиреа),
•    100 г сусама.
Припрема:
1.    Кромпир и спанаћ обарите у сланој води, оцедите и испасирајте.
2.    Додајте зачине, па масу ставите на фолију посуту сусамом и развуците оклагијом.
3.    Обарите шаргарепу, исеците на коцкице и помешајте с бареним пиринчем.
4.    Посолите по укусу, додајте першун, слатку паприку, бели лук и ситно сецкане шампињоне.
5.    Овом масом филујте кору од кромпира и спанаћа.
6.    Кору увијте у ролат, оставите у фрижидер два сата.
7.    Пре служења украсите густим кечапом.


Паприке пуњене житом


Потребно је:
•    8 паприка,
•    200 г буковаче,
•    500 г пшенице,
•    3 чена белог лука,
•    100 г парадајза,
•    300 г празилука,
•    пола кашичице слатке паприке,
•    босиљак.
Припрема:
1.    Ситно исецкајте празилук и буковаче, а парадајз исеците на коцкице.
2.    Издинстајте бели лук и слатку паприку, па додајте претходно скувано и самлевено жито.
3.    Додајте зачине по укусу, мало босиљка и припремљеном смесом напуните паприке.
4.    Сложите их у плех за печење, прекријте фолијом и пеците 30 минута на 180 степени


Посно сочиво на води


Потребно је:
•    300 гр сочива,
•    струк празилука,
•    главица црног лука,
•    1 већа шаргарепа,
•    вегета,
•    першун,
•    бибер.
Припрема:
1.    Сочиво оперите, налијте врућом водом и прокувајте пар минута, па оцедите.
2.    Налијте другу воду, додајте кашичицу вегете и вратите на ватру.
3.    Црни лук, шаргарепу и празилук (бели и зелени део) очистите и ситно исецкајте, па додајте сочиву.
4.    Кувајте отклопљено док сочиво не омекша и вода не уври бар на трећину. Пазите да се сочиво не прекува и не распадне.
5.    Дотерајте укус зачинима, убаците ситно исецкан першун, промешајте и скините са ватре.
6.    Служите вруће са кришкама свежег хлеба.


Поврће са сосом од парадајза


Потребно је:
•    1/2 кг кромпира,
•    300 гр шаргарепе,
•    1 корен целера,
•    1/2 кг карфиола,
•    2 кашике зачина,
•    4 кашике брашна,
•    1/2 л сока од парадајза,
•    3 чешња белог лука,
•    со.
Припрема:
1.    Кромпир ољуштити, шаргарепу очистити и исећи по дужини.
2.    Корен целера очистити и исећи на четири дела, а карфиол опрати.
3.    Све то налити водом да огрезне и обарити.
4.    Када је кувано, додати зачин, па воду из поврћа исцедити, а поврће сложити у чинију.
5.    Брашно размутити у соку од парадајза и усути у њега врелу воду у којој се кувало поврће, непрестано мешајући на ватри и то онолико док се не добије жељена густина.
6.    Склонити са ватре, досолити и по жељи урезати бели лук у сос.
7.    На крају сос прелити преко сложеног поврћа.


Чорба од поврћа


Потребно је:
•    1 кромпир,
•    1 шаргарепа,
•    1 главица црног лука,
•    1 паприка,
•    2 л воде,
•    1/2 л сока од парадајза,
•    2 кашике зачина,
•    1 веза першуна,
•    со.
Припрема:
1.    Очистити и опрати, затим ситно исецкати кромпир, шаргарепу, црни лук и паприку.
2.    Налити водом и скувати.
3.    Пред крај додати сок од парадајза, зачин и склонити са ватре.
4.    Посолити по укусу и додати везицу сецканог першуна


Пиринач са копривама


Потребно је:
•    250 г пиринча,
•    2 кашике вегете,
•    1/2 кг копривиног младог лишћа,
•    већа главица црног лука,
•    1 веза першуна,
•    со.
Припрема:
1.    Пиринач обарити у води у коју смо додали вегету.
2.    Копривино младо лишће опрати и са сецканим луком обарити кратко у мало воде – око 3 дл.
3.    Овако барене коприве мало иситнити, па све помешати са бареним пиринчем.
4.    Досолити по укусу и додати ситно сецкан першунов лист.


Слани кромпир


Потребно је:
•    2 кг кромпира,
•    1 већа веза першуна,
•    2 кашике вегете,
•    со.
Припрема:
1.    Кромпир ољуштити и исећи на коцке.
2.    Налити водом да огрезне, па ставити кашичицу соли и кувати на тихој ватри.
3.    Када је куван, склонити са ватре и умешати ситно исецкан першун.
4.    Јело можете служити уз сок од парадајза или рендани рен


Кромпир паприкаш


Потребно је:
•    1/2 кг кромпира,
•    1/2 кг црног лука,
•    2 шаргарепе,
•    4 меснате паприке,
•    1 веза першуна,
•    2 кашике зачина,
•    2 кашике брашна,
•    алева паприка,
•    со.
Припрема:
1.    Кромпир ољуштити и исећи на коцке, налити водом да огрезне и ставити исецкани црни лук, шаргарепу исецкану на колутове, изрезане паприке и све кувати док се не скува кромпир.
2.    Пред крај кувања, брашно и алеву паприку размутити у мало воде и умешати у јело.
3.    Додати зачина (вегету), соли по укусу, склонити са ватре и додати везу ситно сецканог пешуна.
4.    Служити топло.


Чорба од кромпира и печурака


Потребно је:
•    600 г кромпира,
•    400 г шампињона,
•    већа главица црног лука,
•    струк празилука,
•    зачин од поврћа,
•    цо,
•    бибер,
•    першун,
•    ловоров лист,
•    кашика брашна или густина.
Припрема:
1.    Продинстати на води сецкан лук и празилук, додати кромпир исечен на коцкице, зачинити, додати ловоров лист и кувати да поврће омекша.
2.    Додати печурке исечене на листиће.
3.    Брашно размутити у мало хладне воде да се разбију грудвице па га умешати у чорбу.
4.    Још мало кувати, посути першуном и служити.


Вариво од соје


Потребно је:
•    200 г соје,
•    3 шаргарепе,
•    1 л сока од парадајза,
•    3 главице црног лука,
•    2 чешња белог лука,
•    2 кашике брашна,
•    со,
•    алева паприка.
Припрема:
1.    Соју је потребно 24 х држати у води.
2.    Оцедити је и ставити да се кува.
3.    Додати шаргарепу, сок од парадајза и црни лук.
4.    Када је јело кувано зачинити га брашном и алевом паприком размућеном у хладној води.
5.    Посолити по укусу и додати бели лук.


Млади грашак на води


Потребно је:
•    1 кг младог грашка,
•    2 л воде,
•    2 главице црног лука,
•    2 шаргарепе,
•    2 кашике зачина,
•    1 веза мирођије и першуна,
•    4 чешња белог лука,
•    2 кашике брашна,
•    со.
Припрема:
1.    Очишћени млади грашак налити са 2 л воде.
2.    Додати исецкан црни лук, шаргарепу сецкану на колутиће и све кувати док грашак не буде сасвим мекан.
3.    Додати везицу ситно сецкане мирођије, першуна и бели лук.
4.    Додати млевену зелен (може и куповни сушени зачин, целер, пашканат), брашно размућено у хладној води, посолити по укусу и склонити са ватре.


Бели пасуљ на води


Потребно је:
•    1/2 кг белог пасуља,
•    250 г црног лука,
•    1 шаргарепа,
•    1 сува паприка,
•    2 кашике брашна,
•    алева паприка,
•    со.
Припрема:
1.    Увече потопити пасуљ у воду да преноћи.
2.    Сутрадан га оцедити, налити другом водом и ставити да проври.
3.    Поново га оцедити и налити водом колико да огрезне.
4.    Додати сецкани лук, шаргарепу, суву паприку и кувати док се пасуљ добро не раскува.
5.    Брашно размутити у мало воде, додати мало алеве паприке, па све то умешати у пасуљ који ври, додати соли по укусу и измаћи јело са ватре


Пире од кромпира и јабуке


Потребно је:
•    700 гр бундеве,
•    700 гр кромпира,
•    једна јабука,
•    350 гр карфиола,
•    350 гр цвекле,
•    150 гр ораха или кикирикија,
•    морско орашче,
•    цимет,
•    со,
•    бибер,
•    лимунов сок по укусу,
•    першун.
Припрема:
1.    Обарити бундеву и кромпир са јабуком.
2.    Посебну скувати цвеклу и карфиол, па све пропасирати и помешати, зачинити и закиселити по жељи лимуновим соком.
3.    На крају посолити и служити посуто першуном.


Кувано поврће


Потребно је:
•    1 кг купуса,
•    400 гр шаргарепе,
•    600 гр грашка,
•    350 гр печурки,
•    першун
•    зачин од поврћа,
•    ловоров лист,
•    со,
•    бибер.
Припрема:
1.    Прво продинстати на води шаргарепу исечену на коцкице и грашак.
2.    После двадесетак минута додати крупно исечен купус и налити га водом да огрезне.
3.    Зачинити и кувати да поврће омекша, па при крају додати печурке.


Папула са броколом


Потребно је:
•    800 гр пасуља тетовца,
•    600 гр броколе,
•    две главице црног лука,
•    струк празилука,
•    пола главице белог лука,
•    алева паприка,
•    со,
•    бибер,
•    зачин са поврћем,
•    першун.
Припрема:
1.    Натопљен пасуљ скувати у две воде, пропасирати га, а онда спустити у продинстан лук и празилук.
2.    Зачинити, посолити, побиберити, посути алевом паприком.
3.    Потом све добро сјединити, измешати и служити уз броколу, обарену у сланој води


Блитва са бареним кромпиром


Потребно је:
•    1 кг блитве,
•    1 кг кромпира,
•    3-4 чена белог лука,
•    со,
•    јабуково сирће.
Припрема:
1.    Блитву очистити, опрати и обарити у посољеној води.
2.    Кромпир опрати и такође обарити у сланој води.
3.    Кад је поврће обарено процедити га на ђевђиру, блитву исећи на крупније режњеве, а кромпир ољуштити и исећи на половине.
4.    Блитву зачинити ситно сецканим белим луком и јабуковим сирћетом
5.    Служити уз обарен кромпир.


 Чорба од празилука


Потребно је:
•    2 празилука,
•    1 главица црног лука,
•    300-400 гр кромпира,
•    со,
•    бибер,
•    ловоров лист,
•    сок од пола лимуна,
•    кашика брашна.
Припрема :
1.    Загрејати мало воде, додати ситно исецкани празилук, црни лук и кувати док лук не омекша.
2.    Додати кромпир исецкан на коцке, со, бибер, ловоров лист, све прелити са 1л воде, кувати 45-50 минута поклољено на умереној ватри.
3.    Скинути са ватре, додати кашику брашна и прокувати још пет минута.
4.    На крају све зачинити лимуновим соком.

Рецепти су из Цркве Свете Петке

Мовтица 15

Уровци