четвртак, 30. април 2015.

superhrana stvarno ima super moći

Mnogobrojne poznate ličnosti tvrde da određene namirnice imaju super moći i razlog su njihovog dobrog izgleda i opšteg zdravlja.

Tiper tvrdi da super hrana ima supermoći
Zaista, akai bobice povezane su sa mršavljenjem i prevencijom raka, semenke lana sa snižavanjem krvnog pritiska i smanjenim rizikom od srčanih oboljenja, dok se kokosovo ulje slavi kao pomoć prilikom mršavljenja. Ali kako da znamo da li su oni zaista tako moćne kada smo ih postali svesni tek u poslednjih nekoliko godina?

Jedna žena, koja se hrani superhranom ceo život tvrdi da su njena koža bez bora, neogranična energija i činjenica da ona ne ide kod doktora siguran dokaz moći ovih namirnica. Ona je Tiper Luis, ima 43 godine i živi u Londonu. 

Tiper je odrasla je na farmi i brzo postala fascinirana snagom biljaka, kineske medicine i organskih proizvoda. Vegan je od svoje 18. godine, a studirala je moć lekovitog bilja i biljaka.

-Počela sam da ih koristim pre dvadeset godina kada nisu bile u trendu, ali sam ih ja volela i tada, počinje Tiper svoju priču o svojoj ljubavi prema lekovitim biljkama. 

Pojam "superhrana" odnosi se na namirnice, koje imaju izuzetno visoki nivo fitonutrijenata, odnosno  sa veliku koncentraciju vrednih sastojaka, pre svega, minerala, vitamina, proteina, esencijalnih aminokiselina, antioksidanata, nezasićenih masnih kiselina i drugih korisnih sastojaka, a pritom imaju malu malu kalorijsku vrednost.
U kategoriju superhrane spadaju: koreni, semenke, lišće, alge, bobice i drugi delovi biljaka koji se upotrebljavaju kako u prirodnom obliku, tako i u vidu praha, kapsula, sokova i tinktura.
Tiper počinje dan sa smutijem od zelenog praha i polena. Za ručak, jede zdravu salatu, a kafu je zamenila zdravim matcha zelenim čajem, koji je jak antioksidanat i posebno bogat katehinima - najmoćnijim i najkorisnijim antioksidansom.

Dokaz moći ovih supernamirnica je ona sama. Kako kaže, nikada se nije ni osećala ni izgledala bolje.

- Ljudi su mi se smejali što držim flašu zelene vode na stolu na poslu, ali ja jednostavno ne mogu da zamislim da živim na drugačiji način. Mojoj zdravoj ishrani zahvalna sam na energiji koju imam. Kada sam se loše hranila kao student, bila sam namrgođena i moj um nije tako brz, kaže Tiper.

Ne samo da se oseća bolje, već zahvaljujući svoj zdravoj ishrani, ona se retko razboli.

- Ja čak ni nemam doktora, kaže Tiper.

Svoju ljubav prema superhrani prenela je i na svog dečka. Tiper i njen izabranik nisu jedini koji su prešli na ovaj vis ishrane. I veliki broj slavnih ličnosti, među kojima su najpoznatije Viktorija Bekam, Miranda Ker i Rouzi Hantington-Vajtli veliki su ljubitelji ovih namirnica.

Najpoznatiji „predstavnici“ superhrane su: bobice godži i asai, alge spirulina, hlorela i kelp, semenke konoplje, koren make, kakao prah i puter, čia semenke, kokosovo ulje, kinoa, sok od ječmene i pšenične trave, prah listova moringe i drugo. Neko izdvaja u superhranu organski gajeno ili samoniklo zeleno lisnato povrće, kao što su raštan, divlja kopriva, maslačak i tušt.



среда, 22. април 2015.

Prirodno obnavljanje hrskavice kolena



Pravilna ishrana je ključna za prevenciju gotovo svih problema sa našim zglobovima, ali je podjednako važna i za obnavljanje hrskavice kolena, kuka i kičme. Održavanje optimalne telesne mase sa dobro izbalansiranim namirnicama, kao  i izbegavanje velikog fizičkog naprezanja tokom dana, dokazano smanjuju rizike od preteranog trošenja i potencijalnih oštećenja hrskavice. Preventivno delovanje je kao i uvek najvažnije, jer nam ono može dugoročno sačuvati zglobove od oštećenja, te nam život čini značajno lakšim. U nastavku našeg članka saznajte kako obnoviti hrskavicu kolena i drugih velikih zglobova prirodnim putem..

OŠTEĆENJE HRSKAVICE KOLENA SIMPTOMI

Hrskavica je vrsta elastičnog vezivnog tkiva koja ulazi u sastav mnogih struktura ljudskog tela. Ima je u grudnom košu,nosu, bronhijama, ušima a oblaže i pregibe kičmenih pršljenova, laktova, kolena, kukova. Manje je elastična od mišića, ali nije ni tako čvrsta kao kost. Njena osnovna funkcija jeste da omogućava pokretljivost zglobova sprečavajući da se kosti taru jedna o drugu – kada i dolazi do oštećenja. Naročito je važno čuvati je od povreda, posebno kada je u pitanju hrskavica kolena. S obzirom na to da je ono najveći zglob u ljudskom telu, potrebno je paziti da meniskus ili hrskavica s njegove unutrašnje i spoljašnje strane bude zdrava i glatka kako bi ono bilo lako pokretljivo i funkcionalno. Sve dok su hrskavice u telu bez oštećenja, zglobovi se savijaju i pokreću normalno i bezbolno, te nam nikakvo obnavljanje hrskavice kolena i drugih zglobova nije potrebno. Ipak, razni faktori mogu da uzrokuju poremećaje – starenje organizma i bolesti kao što je npr. osteoartritis koji najčešće pogađa zglobove ramena, vrata (otežava pokretljivost glave i izaziva vrtoglavicu), kukova, kolena, ručnih i nožnih zglobova.




Ovaj proizvod možete kupiti u prodajnom objektu :

NATURA KUTAK 
NIŠ 
Ul. OBILIĆEV VENAC br. 20

Simptomi koji ukazuju na smanjen kvalitet strukture hrskavice ili čak njen potpuni nestanak jesu bol prilikom kretanja, kao i otok i zategnutost mišića. Osim degenerativnih promena, uzrok trošenja i oštećenja hrskavice mogu biti i drugi faktori – mehaničke povrede prilikom udaraca, preterana fizička aktivnost, nošenje teškog tereta, kao i gojaznost, u nastavku teksta pročitajte koji su najbolji prirodni lekovi za obnavljanje hrskavice kuka, kolena i dr.



KAKO OBNOVITI HRSKAVICU KOLENA I KUKA

obnavljanje hrskavice kolena prirodnim putemIstraživanja novijeg datuma su pokazala da je konzumacija namirnica bogatih amino-kiselinom lizin od izuzetno velike pomoći, jer ona učestvuje u obnavljanju kolagena od kojeg se naša hrskavica sastoji. S obzirom na to da se ona ne sintetiše u organizmu, potrebno ju je unositi preko hrane – optimalna količina jeste 12 miligrama za svaki kilogram naše telesne mase. Tom supstancom obiluju namirnice kao što su mahunarke, bakalar, crveno meso, jaja, soja, jogurt, sir, sušeno voće, pasulj i sl. Osim lizina, veoma je važna i supstanca hondroitin koja učestvuje u očuvanju naše hrskavice i isto tako značajna je za prirodno obnavljanje hrskavice kolena, kuka i svih drugih zglobova. Hondroitin apsorbuje vodu u vezivno tkivo, čime se čuva elastičnost i gipkost hrskavice. Osim toga, može blokirati brojne enzime koji je razgrađuju, ali i da potpomogne izgradnju nove. Optimalna količina ove supstance iznosi od 1.000 do 1.200 miligrama dnevno, a dobija se iz hrskavice morskog psa, kao i iz svinja i krava. Osim toga, hondroitin se često kombinuje s glukozaminom koji podstiče bolju fleksibilnost i pokretljivost zglobova, te je takođe značajan i za prirodno obnavljanje hrskavice. On se dobija iz hitina koji čini ljušture morskih rakova, kraba, jastoga i slično.

KOJA SE HRANA ZA HRSKAVICU PREPORUČUJE

Ishrana koja se bazira na namirnicama bogatim vitaminima od ključnog je značaja za pravilno formiranje i obnavljanje hrskavice kolena. Najveći deo nje s vremenom okoštava, pa je potrebno unositi što je moguće više vitamina da bi se produžio njen vek i gipkost.

Namirnice bogate vitaminom C za obnavljanje hrskavice kuka i kolena

Konzumacija namirnica bogatih vitaminom C može biti od velike pomoći za izgradnju i obnavljanje hrskavice kuka, kolena i drugih zglobova. Telu je neophodan taj vitamin jer on podstiče stvaranje kolagena ključnog u izgradnji zdravih ligamenata i tetiva. Optimalna dnevna količina iznosi 75 miligrama, a odličan izvor su citrusi, narandže, mandarine, grožđe, kupine, kao i njihovi sokovi. Vitamina C ima i u crnom luku, paprici, krompiru, zelenoj salati i sl. Ishrana bazirana na tom voću i povrću takode može smanjiti rizik od pojave gihta koji nastaje nagomilavanjem mokraćne kiseline u zglobovima.

Kako obnoviti hrskavicu kolena sa E vitaminom

Ovaj vitamin je antioksidans koji može da ublaži degenerativne promene, pa tako usporava oštećenja hrskavice koja nastaju usled artrtisa. Spanać, bademi, orasi, avokado, prirodna ulja prava su riznica vitamina E, pa ih je potrebno uvrstiti u svakodnevni režim ishrane jer podstiču obnavljanje hrskavice kolena .

Vitamin D za kosti, zglobove i hrskavicu

Studija realizovana 2009, koja je objavljena pod naslovom „Artritis i reumatizam“ potvrđuje da su izlaganje sunčevoj svetlosti i vitamin D direktno doprineli boljoj pokretljivosti zglobova kod obolelih koji su tom prilikom testirani. Obnavljanje hrskavice kolena u njihovom slučaju nije izostalo. Rezultati studije pokazali su da je neophodno unositi dovoljne količine vitamina D u organizam kako bi se sprečila pojava osteoartritisa. On se, osim u sunčevoj svetlosti, nalazi u mleku, hlebu, žitaricama, kao i masnoj ribi poput lososa, ali i u haringama i ostrigama.

Namirnice bogate vitaminom A podstiču obnavljanje hrskavice kuka i kolena

Ovaj vitamin deluje kao antioksidans, suzbijajući slobodne radikale koji mogu da uzrokuju oštećenja ćelija. Taj vitamin može se naći u ulju bakalara, džigerici, bubrezima i mlečnim proizvodima, kao i jajima. Osim toga, nalazi se u slatkoj paprici, dinjama, paradajzu, brokoliju, kajsijama, šargarepi, grejpfrutu i zelenom povrću. Unosite ga svakodnevno..

PRIRODNI LEK ZA OBNAVLJANJE HRSKAVICE – ŽELATIN

Dodatak je mnogim salatama i desertima, a osim što je veoma jednostavan za pripremu, želatin ima još jednu prednost – on je izvanredan prirodni lek za obnavljanje hrskavice u kolenu, kuku i ostalim zglobovima. Naime, istraživanja su pokazala da konzumacija ove namirnice u znatnoj meri može da pomogne u regeneraciji hrskavice, jer ima sličnu hemijsku strukturu. Oštećena i istrošena hrskavica u kolenu, može nam napraviti velike probleme, i u velikoj meri nam naručava kvalitet života – stoga jedite želatin za hrskavicu svakodnevno, jer osim što će pokrenuti zglobove učestvovaće i u regeneraciji.

Doziranje želatina

Optimalna količina iznosi 10 grama dnevno, a redovnom konzumacijom mogu se sprečiti i neprijatni simptomi osteoartritisa. Veoma je bogat proteinima, ima 10 esencijalnih amino-kiselina, između ostalih, prolin i hidroksiprolin, koji pomažu u regeneraciji mišićnog tkiva. Još jedna prednost jeste i to što u želatinu nema ni masti ni holesterola, što nije slučaj s većinom namirnica bogatih proteinima. Osim toga, obiluje kolagenom. supstancom koja učestvuje u izgradnji tkiva, kostiju, tetiva, ligamenata i hrskavica, čije se količine obično smanjuju s vremenom kako starimo.

PREVENCIJA I PRIRODNO OBNAVLJANJE HRSKAVICE

Ukoliko se pridržavate sledećih saveta, možete dugoročno očuvati zdravlje svojih zglobova i hrskavice, što će se pozitivno odraziti i na kvalitet vašeg života:

Regulišite telesnu masu. Višak kilograma dodatno opterećuje zglobove, što izaziva deformacije i oštećenja hrskavice. Hranite se zdravo i izbalansirano. Jedite što je moguće više povrća, jer ono ima mali procenat kalorija, što će vam olakšati borbu s viškom masnoća u krvi  i pomoći će za obnavljanje hrskavice.
Povećajte unos kalcijuma konzumiranjem neophodnih količina mleka, mlečnih proizvoda, integralnog brašna. Preporučljive su i tri kašike sušama dnevno. Osim toga, smanjite unos zasićenih masti, mesa, škroba, rafinisanog šećera. Izbegavajte beli hleb, testenine, slatkiše, a u ishranu uvrstite kupus, tofu, orahe i si. Više u članku kalcijum u hrani.
Bavite se fizičkom aktivnošću, ali se nemojte forsirati. Radite vežbe istezanja i što češće plivajte, jer ćete u velikoj meri olakšati tegobe sa pokretljivošću zglobova i pomoćićete brže obnavljanje hrskavice kuka,kolena i drugih zglobova.
Naučite kako da pravilno nosite teške predmete i raspoređujete teret u rukama. Ukoliko to ne činite na adekvatan način, zglobovi će se brže deformisati, a preterano opterećenje ubrzaće trošenje hrskavice. Prema tome, kada podižete nešto sa zemlje, nemojte savijati leđa, već kolena, kao kada radite čučnjeve. Pazite i na to da teret ne bude suviše težak. Kada ste ga podigli, rasporedite ga u obe ruke i nosite ga što je moguće bliže telu, bez savijanja kičme. Ukoliko odlazite u kupovinu, umesto kesa, ponesite torbu s točkićima koju ćete gurati a ne vući.

петак, 17. април 2015.

Најфункционалнија храна у свету која уништава ћелије рака




Многи специфичних протеина, ензима и кодирање унутар наше имуног система могу бити активиран да убију ћелије рака. Не постоји таква ствар као што је ћелија рака које не могу да се поразили људског имунолошког система. Разлика између канцера које расту и они који не смо оно што уносимо у своја тела да забрани њихов раст. Протеини се могу неефикасним ако ћелије доживети неконтролисани раст иако оштећења или мутација у ДНК или ако токсини кроз загађења прехрамбену и хемијску надјачати природну функцију имуног система. Ево 10 функционална храна која потискује развој тумора током имуног надзора у људском телу.

Научници су открили да здраве ћелије оштећена хемотерапијом лучи више протеина, што повећава преживљавање ћелија рака. Хемотерапија је доказано да изазове ћелије рака за интеракцију са околним ћелијама тумора и изазвати их да расту, инвазију, и важније, опиру накнадно терапију. Где конвенционални медицински третман не оболелима од рака, природне намирнице успети.

У студији објављеној у часопису Наука Транслатионал Медицине, научници су идентификовали молекул, познат као ТИЦ10 који активира протеин који помаже у борби против ове болести. Протеин, под називом ТРАИЛ (тумор-некроза-фацтор-везане Апоптосис-индуцинг лиганд) потискује развој тумора она заправо може пређу крвно-мождану баријеру, која раздваја главни крвоток из мозга.

Кроз бескрајној мудрости тела, њени системи препознају страних освајача и отрове као што су хемотерапије које нису корисне за мозак. Многи лекови канцера због тога блокиран доношења крвно-мождану баријеру. Међутим, ТРАИЛ је дозвољено пролаз због својих позитивног дејства на имуни систем.

Други позитиван је да ТИЦ10 не само активира ТРАИЛ ген у канцерозне ћелије, али иу здравих. Ово је познат као "посматрач ефекта '- тј где су такође убијени ћелије близу канцерогених ћелија.

У близини здраве ћелије су такође добиле подстрек да повећа број рака-убија ТРАИЛ рецепторе на њиховој површини ћелије.




10 Функционална храна која инхибирају тумора
 1. Куркума

Куркумин, вероватно најмоћнији антиоксидант познат из популарне индијски зачин куркума, има безброј здравствене бенефиције. Недавна студија коју је предводио истраживачки тим у Минхену показало да то може инхибира формирање метастаза.

Куркумин врши анти-инфламаторне и анти-оксидативних ефекте инхибирањем фактор некрозе тумора-алфа (ТНФ-алфа), сугеришући да његов ефекат на ендотелне функцији могу посредован сузбијање запаљења и / или оксидативног стреса путем нисходне регулације ТНФ-а алфа.

Један од најсвеобухватнијих резимеи преглед 700 куркума студија до данас је објавио угледни Етноботаничар Џејмс А. Дјук, др. Он је показао да куркума изгледа да надиграо многе лекове у својим ефектима против више хроничних болести, ослабљених, и то чини готово без нежељених споредних ефеката.

2. Сеа Поврће


Нори, Хијики, Вакаме, Араме, Комбу и алге су само неки од неколико варијанти морских поврћа са моћним ефектима на рак. Они су богат извор многих дивних минерала, укључујући магнезијума, калцијума, гвожђа, и биорасположиви јода.

Али пошто хронична, нежељено упале и хронични оксидативни стрес су оба фактора ризика за развој рака, било би сасвим природно да научници да буде заинтересована за морске поврћа су намирнице против канцера не само у случају рака дебелог црева, али за друге врсте карцинома такође. Сеа поврће су добро истражен и садрже различите анти-инфламаторних и антиоксиданаса, а Овај нутријент комбинација обухвата неке ризика-смањење користи у случају рака дебелог црева и друге врсте рака.

Од специјалне напомене у овом подручју рака и морских поврћа је питање рака естрогена везаних, посебно рака дојке. Унос морских поврћа појављује у стању да модификује различите аспекте нормалног менструалног циклуса код жена на такав начин да током дугих временских периода (више десетина година) укупне кумулативне лучења естрогена који се јавља током фоликуларне фазе циклуса буде смањен.

3. Грожђе и ресвератрол
Ресвератрол је једињење које фенолни доприноси антиоксиданса потенцијала црног грожђа.

Ресвератрол није само антиоксиданс и антимутаген, већ и смањује оксидативни-проузроковао смрт ћелије. Ресвератрол је показано да инхибира продукцију азот оксида и фактор некрозе тумора алфа (ТНФ-а) липополисахаридом стимулисан Куппфер ћелијама. Куппфер ћелије су макрофага фиксни у месту у јетри. Њихова хронична прекомерну производњу азот оксида и ТНФ-А због хроничне инфекције могу изазвати озбиљна оштећења јетре.

Можда ресвератрол најважнија имовина је његова способност да инхибира циклооксигеназе-2 (ЦОКС-2). ЦОКС-2 се односи на рака и абнормалне повећање у цревном тракту. Природни ЦОКС-2 инхибитори као што ресвератрола је показано да смање појаву рака и преканцерозних израслина. Дакле, док фармацеутске компаније раса да пронађу сложене средства која инхибирају ЦОКС-2, састојак је већ присутна у црвеним грожђа која ако конзумира свакодневно (или преко органског сока) штити од тумора природно.

4. Цхлорелла и Спирулина
Научници у Јужној Кореји недавно су открили да каротеноиди из Цхлорелла се успешно користи за спречавање рака код људи. Они су открили примарни каротеноида од Ц. еллипсоидеа се Виолаксантин, док главни каротеноида од Ц. вулгарис је лутеина. Они су испитивали активност полу-пречишћен екстракта ових каротеноида против хуманог канцера и нашли су инхибирао раст ћелија рака на дозно-зависан начин.

Хлорофил неутралише токсине еколошких и загађивача. То помаже крв преносе кисеоник до свих ћелија и ткива. Рак не може да напредује у ћелије које су пуна кисеоника. Хлорофил игра улогу у способности хлорела да детоксикацију тешке метале, а је природни исцелитељ рана. Постоје докази да хлорофил смањује способност карциногена да веже са ДНК у великим органима. Његови анти-мутагена својства чине га штити од токсина као што су Пхармацеутицал лекови.

Спирулина једноставно није у стању да уклони тешке метале као хлорела чини, јер недостаје ћелијску мембрану, међутим показује значајне имунитета повећање својства. Се се она направљена од спиралним ланца који јој даје име. Спирулина је богата витаминима Б, Е, К и бета каротен, као и гвожђа и магнезијума и есенцијалних масних киселина. Она садржи аминокиселине које промовишу бољу ментално функционисање, виталност и енергију, и уравнотежену шећера у крви. Према студији обављен у Кини, селен-инфусед Спирулина инхибира раст ћелија карцинома дојке.

5. Зелени чај
Здравствене користи зеленог чаја су због присуства групе биљних флавоноида зове катехини. Од посебног интереса за истраживача је епигалокатехин-3-галат-О (ЕГЦГ), примарни катехин из зеленог чаја. На пример, јужнокорејски истраживачи су открили да ЕГЦГ блокира ТНФ природно путем ометања способношћу одређених про-инфламаторних хемикалија да се везују за ћелије глатких мишића ткива васкуларног система. У 2009. студији коју је Цхонбук Натионал Университи Медицал Сцхоол, констатовано је да специфична механизам деловања ЕГЦГ у смислу блокирање ТНФ је сузбијање фрацталкине, инфламаторни агенс специфично укључени у развој атеросклерозе, или каљење артерије.



6. Цруцифероус Поврће
Цруцифероус поврће садржи витамине, минерале, друге хранљиве материје и хемикалије познате као глукозинолата. Ове хемикалије разбити у неколико биолошки активних једињења за које се зна да поседују антиканцерогено ефекте. Рукола, броколи, купус, карфиол, кељ, репа и кељу су неки међу многим различитим типовима крсташица поврћа које су богате хранљивим материјама, укључујући неколико каротеноида (бета-каротин, лутеин, зеаксантин); витамини Ц, Е и К и; фолата; и минерали.

Биолошки активна једињења као што су индол нитрила, тиоцијанати, и изотиоцијанати у овим поврћа спречити рак штити ћелије од оштећења ДНК, помажући инактивирају канцерогена индуковање ћелија смрт канцерогеним материјама и инхибицију тумора крвних судова формацији (ангиогенеза) и миграцију туморских ћелија (потребан за метастазе). За укупног садржаја глукозинолата, соју оутсцоре купус, кељ, карфиол, броколи и међу најчешће једе крсташица поврћа.

7. Парадајз
Редовно конзумирање парадајза и његових производа се константно повезан са мањим ризиком од неколико врста рака и, у мањој мери, коронарне болести срца. Међу многим парадајза компоненти одаје здравим својствима, каротеноида и посебно ликопен се активно истрагом.

Скромне ефекти редовног уношења сока парадајза даје мале количине каротена који су откривени на производњу инфламаторних медијатора, као што је ТНФ-алфа. ТНФ-алфа производња од пуне крви је утврђено да је више од 30% нижа после скоро месец дана конзумирања сировог сок од парадајза.

8. лековитих гљива
Печурке се користе најмање 5000 година за хранљиве и медицинске сврхе. Анти-вирусне и анти-канцер ефекти се показало у више од 50 врста кроз животиња и ин витро студије. Шест компоненте ових гљива су под истрагом због њихове активности у канцера код људи: у Лентинан компонента шитаке, шизофилан, активни Хексоза корелацији једињење (АХЦЦ), Маитаке Д-фракцију и две компоненте Цориолус Версицолор.

Цориолус лишај је изузетно честа ПОЛИПОРЕ гљива које се могу наћи широм света. Лишај значи 'од неколико боја "и да ли је тачно да је ова гљива се наћи у разним различитих боја као што је приказано на слици изнад. Такође се препознаје као лековите гљиве у кинеској медицини под именом Иун Зхи.

Полисахарид-К (ПСК), је протеин-везани полисахарида изолована фромТраметес версицолор, који се користи као имуни систем повишење агент у третману канцера у неким европским земаља, као Кини и Јапану. У Јапану, ПСК је одобрен као помоћно средство за терапију карцинома и покривен је владе здравствено осигурање.

ПСК приказује антиканцерогено деловање из прелиминарног лабораторији ассессментсин ин витро, ин виво и људским клиничким испитивањима. Прелиминарна истраживања су показала да би ПСК смањити Мутаген-индуковану, зрачење-индуковане и спонтано индуковану развоја експерименталних препарата ћелија рака.

9. Бели лук
Студија, објављена у часопису Цанцер Ресеарцх Превенција, напомиње да кинеска медицина је коришћен бели лук од 2000. пне. Аутори указују једињења као што су диалил сулфид - да се објављене када се бели лук сијалица провали у каранфилића - може допринети потенцијалним превентивних овлашћења Биљка је.

Бројне студије о белог лука су се појавили баве диалил сулфида и рака. Један од Републике Кореје наводи Диалил дисулфид (тате) као најчешћи уљу сумпора једињења у белим луком, инхибира пролиферацију ћелија у многим ћелијских линија. Научници испитују тамо тате способност да убије ћелије у процес који укључује производњу слободних радикала. Они су утврдили да је чувени тумор супресор ген, п53, ухапшен ћелијски циклус када ДАДС третман је био присутан. Ћелије рака умро након 24 сата тате третмана који активирао п53 ген. Такође су пронашли да је ДАДС ћелијске смрти индуковане спречен третманом са једињењем познатог спречи п53 зависи ћелијску смрт смањењем слободних радикала нивое у митоцхрондриа, целуларних пећи. Њихови резултати су показали да митоцхрондриал слободни радикали могу послужити као други гласници у Дадс ћелијске смрти индуковане, који захтева активацију п53. Та студија је пронађена у Јоурнал оф биохемијских и молекуларну токсикологију.

Алицин - што даје бели лук своје арома и укус - делује као најмоћнији антиоксидант на свету. Алицин једињење мора распадају у циљу стварања снажан антиоксидант. Реакција између сулфенске киселине и радикала је као брзо као што могу добити, ограничен само времена. Уље белог лука у праху и додаци се производе дестилацијом свежег белог лука, а затим разблаживањем са друге супстанце чинећи их неефикасним. Овај процес уништава већину алицин у белог лука. АллиМАКС је једини Нутрацеутицал са разликом што је само један да обезбеди тело са гарантовано 100% приноса чистог стабилизована алицин екстракт.

10. конопље
Конопља уље промовише пуну зарастање тела и подиже ниво мелатонина хиљадама пута веће од нормалног. Када епифиза производи огромне количине мелатонина, изазива никакву штету телу, али је веома тешко под условом патите од и заиста могу да елиминишу.

Мелатонин Показало се да успори или заустави раст неколико типова ћелија рака па чак лечење канцера. Неки од студија су предложили да мелатонин може да продужи опстанак и побољшање квалитета живота за пацијенте са одређеним врстама канцера као што не може лечити напредне рака плућа и меланома. Неке студије известио да мали број канцера отишао у потпуном или делимичном опроштење

Пеер-прегледао и објављени истраживање је показало мелатонин нуди посебно јаку заштиту од рака репродуктивних. Ћелије целом телу - чак ћелије рака - имају мелатонин рецепторе. Дакле, када се мелатонин чини своје ноћне обиласке, деоба ћелија успорава. Када се овај хормон резе на канцера дојке ћелија, утврђено је да се супротстави склоност естрогена да стимулише раст ћелија.

За скоро деценију, Рик Симпсон је показује људима како да лече рак са уљем од конопље. Оба комерцијални правни тип конопље нафте и илегалном ТХЦ натоварен конопље нафте су највише енергије препуне извори протеина доступни у биљном царству. Његова уље се може користити у многим нутритивним и трансдермалним апликације.

Конопља уље је један од најбогатијих извора есенцијалних аминокиселина и есенцијалним масним киселинама, пружајући одличан баланс омега-3, -6 и -9 масних киселина. Све ове супстанце се тренутно расправља, не само у алтернативној сцени здравља, али и прехрамбене индустрије, која трага за одговарајућим састојцима да створи тзв 'функционална храна ".

уторак, 14. април 2015.

JABUKOVO SIRĆE


 



Ovaj proizvod možete kupiti u prodajnom objektu :

NATURA KUTAK 
NIŠ 
Ul. OBILIĆEV VENAC br. 20


Savetovalište!
Proizvode možete poručiti i pozivom na brojeve ili putem aplikacije Viber


NATURA
☎️+381184245096

JELENA TASIĆ
☎️+381641137793

SALE
☎️+381665323446



Klikom na link dobijate putokaz i mapu kako da nas nađete


Ovde 


NATURA KUTAK NIŠ OBILIĆEV VENAC 20 (Google mapa) 




 je izvanredan lek kome uvaženi strucnjaci pripisuju čudotvornu moc i smatraju da ono treba da postane deo svakodnevne ishrane, a evo i nekoliko recepata koji su se pokazali

veoma uspešni u lecčenju pojedinih smetnji i bolesti.



Kako se pravi jabukovo sirće

Potrebno je: neprskane jabuke (najbolje su divlje, samonikle, ali mogu da posluže i gajene), šecer. Jabuke dobro oprati, odstraniti peteljke, a zatim ih zajedno sa semenom usitniti i samleti na mašini za meso. Zajedno sa sokom koji puste staviti u veci lonac ili kacicu. Ako nema dovoljno soka, može se na deset kilograma jabuka dodati cetvrt litra prokuvane i ohladene vode. Zatim dodati na ovu kolicinu i sto grama šecera, sve dobro izmešati, sud prekriti cistom, višestruko ispresavijanom gazom i ostaviti na toplom mestu ili na suncu. Povremeno pregledati i promešati. Posuda se povezuje višeslojnom gazom i ostavlja i ostavlja na mestu gde temperatura ne pada ispod 18 stepeni Celzijusovih i ne prelazi 25 stepeni. Fermentacija traje oko 25 do 30 dana; na suncu nešto krace.Posle završenog procesa sirce se pažljivo procedi i razliva u ciste boce. Boja treba da mu je svetlo žuta i bez taloga. Kada se zapazi da je fermentacija gotova i da je sirce dovoljno kiselo, sve procediti najpre kroz redje, a zatim i kroz gušce sito ili cediljku, a na kraju i kroz višeslojnu gazu, da bi se dobila bistra tecnost. Sirce sipati u boce, hermeticki zatvoriti i cuvati na hladnom i mracnom mestu. Ukoliko se posle izvesnog vremena sirce usred zrenja zamuti, ili se pojavi talog, treba ga još jednom procediti kroz višeslojnu gazu i ponovo sipati u ciste boce.Cuva se na hladnom i tamnom mestu, a rok upotrebe mu je prakticno neogranicen.


Ustanovljena je optimalna doza jabukovog sirceta koju treba uzeti u toku jednog dana. To je rastvor od 2 kašike sirceta u mlakoj, prethodno prokuvanoj vodi, uz dodatak dve kašike meda. Ovaj eliksir pomaže kod bolesti grla, kod neuredne probave, slabe cirkulacije i razmene materija u organizmu. Preporucuje se i kod bolesti srca, bubrega i krvnih sudova. Prema nekim izvorima, dobro se pokazao u povecanju plodnosti - kao kod ljudi tako i kod životinja, i u lecenju nocnog mokrenja kod dece. Dokazano je i da jabukovo sirce snižava povišeni krvni pritisak i da je odlican saveznik u ocuvanju vitke linije.

Protiv svraba na koži preporucuje se spoljna upotreba razblaženog sirceta, a trljanje i masiranje ovim rastvorom izvanredno prija i potpuno zdravim osobama. Osim osecanja svežine koje dugo traje, ovakve "kisele kupke" daju koži mekocu, vlažnost i zdravo rumenilo.

U svojstvu obloga ili sredstva za utrljavanje, jabukovo sirce se takode primenjuje kod proširenih vena; u kombinaciji sa unutrašnjom upotrebom sirceta, prelaskom na zdraviju ishranu i cišcenjem organizma, postižu se dobri rezultati.

Na isti nacin, jabukovo sirce olakšava i neke reumatske bolesti i otklanja osecaj stalnog umora, na koji se žali sve više ljudi.

Nerazblaženim jabukovim sircetom ispira se grlo kod prvih znakova prehlade, a vrlo je preporucljivo poneti na put (pogotovu leti) bocicu sirceta da bi se sprecile nelagodnosti u probavi koje se obicno vezuju za promenu vode i hrane.

U ishrani sportista, ali i intelektualaca, jabukovo sirce i njegova kombinacija sa medom trebalo bi da zauzmu važno mesto. Ovo sirce je prebogato kalijumom, a on utice na rad mišica i nerava, a ucestvuje i u biohemijskim procesima na celijskom nivou.

Ako ste sa svojim lekarom iskljucili druge uzroke, a osecate slabost, pospanost, grcenje i bolove u mišicima, verovatno vam samo nedostaje kalijum; kura sa jabukovim sircetom dace ubrzo odlicne rezultate.

PROTIV HRONICNOG UMORA

Pomesati tri kasicice jabukovog sirceta sa soljom meda, sipati u teglu i uzimati svako vece pred spavanje po dve kasicice ove mesavine.
Drugi nacin je kasicicu sirceta sipati u casu vode i piti za vreme
rucka.

PROTIV GLAVOBOLJE
Popiti casu vode u kojoj su razmucene dve kasike meda i dve kasike jabukovog sirceta.

PROTIV OPEKOTINA
Na opekotinu naneti jabukovo sirce nekoliko puta. To ce spreciti pojavu plika i ublaziti bol.

ZA SNIZAVANJE KRVNOG PRITISKA
Tri puta dnevno piti casu vode sa dve kasicice jabukovog sirceta.

ZA ISPIRANJE GRLA
U casu vode sipati kasicicu sirceta i ispirati grlo na svaka dva sata.

PROTIV BOLOVA U SINUSIMA
Na svaki sat, sedam puta popiti casu vode u kojoj je razmucena kasicica jabukovog sirceta

PROTIV REUMATICNIH BOLOVA U ZGLOBOVIMA
Bolna mesta u toku noci obloziti platnenom tkaninom koja je dobro natopljena jabukovim sircetom a odozgo uviti suvom flanelskom tkaninom. Uz svaki obrok popiti casu vode u kojoj je razmuceno deset kasicica jabukovog sirceta.

PROTIV EKCEMA
Obolela mesta mazati jabukovim sircetom cetiri puta dnevno i tri puta u toku noci. Ubrzo ce ekcem i svrab nestati.

ZA MRSAVLJENJE
Svako jutro na prazan zeludac piti casu vode sa jednom do dve kasicice sirceta ili uz svaki obrok popiti casu vode sa dve kasicice sirceta. Terapija traje dva meseca. Jabukovo sirce utice na sagorevanje suvisnog masnog tkiva.

PROTIV PROSIRENIH VENA
Svakog jutra i veceri istrljati cistim jabukovim sircetom kozu preko prosirenih vena i dva puta dnevno popiti casu vode sa dve kasicice sirceta. Ova terapija traje mesec dana.

PROTIV MITISERA
Jedan deo jabukovog sirceta izmesati sa osam delova vode i tom tecnoscu tri puta dnevno prskati lice.

петак, 10. април 2015.

Dremka za bolje pamćenje

Najbolji način da se zapamti tek naučena pesma, rešenje matematičkog zadatka ili neki novi trik sa kartama jeste da se posle učenja kratko odspava, utvrdili su naučnici.



Istraživači su dokazali da se mozak tokom sna mnogo bolje odupire "kvarenju" svežih informacija, tako da njihova studija baca novo svetlo na izrazito složen proces kojim ljudi pohranjuju i koriste namerno stečene informacije i podatke, prenosi radio "Dojče vele".

Ranija istraživanja pokazala su da se sveže informacije, privremeno pohranjene u deo mozga nazvan hipokampus, ne "primaju" odmah.

Takođe je poznato da reaktivacija tih informacija nedugo nakon učenja, ima ključnu ulogu u njihovom trajnom smeštanju u neokorteks, moždani "hard disk". U budnom stanju, brzo prisećanje naučenog obično je nesiguran proces.

Kada bi se, na primer, druga pesma učila nedugo nakon prve, taj postupak bi vrlo verovatno otežao smeštanje prve u duboku memoriju.

Bjorn Raš sa univerziteta u Libeku i njegove kolege pretpostavljali su da se isto događa i u snu i sproveli su istraživanje da bi saznali da li su u pravu.

Na testu su zamoljena 24 dobrovoljca da pokušaju da zapamte 15 parova karata sa slikama, da bi posle 40 minuta pola ispitanika pošlo na spavanje, a ostali su dobili novih 15 parova karata sa nešto drugačijim uzorkom slika. Posle dremeža i prva grupa je dobila isti zadatak, posle čega su članovi obe grupe morali da pokažu šta su zapamtili iz originalnog zadatka.

Na iznenađenje naučnika, grupa koja je spavala ostvarila je znatno bolje rezultate, uparivši tačno 85 odsto karata, nasuprot 60 procenata grupe koja je bila budna.

"Reaktivacija sećanja imala je potpuno drugačiji učinak u budnom i u stanju sna", rekla je dr Suzan Dikelman dodajući da se na osnovu CT snimaka može naslutiti da je razlog za taj iznenađujući rezultat to što je već u prvim minutima sna počeo prenos podataka iz hipokampusa u neokorteks.

петак, 3. април 2015.

Kiselost organizma pH ravnoteža - Acidoza kao zdravstveni problem



Svaka tečnost i svaki rastvor mogu biti kiseli ili bazni. Tu se podrazumevaju, doslovce, sve tečnosti, od telesnih tečnosti, preko pića( pivo, kafa), do morske vode. Kiselost ili baznost se posmatraju ili izražavaju preko pH - potencijala vodonika (potential of Hydrogen). Vrednosti pH izražavaju se od 0 do 14, pri cemu je 0 najkiselije a 14 najbaznije. Želudačna kiselina ima pH 1, vino 3,5, obična voda je neutralan pH- 7, venska krv je 7,35, aretrijska 7,40, prasak za pecivo ima pH oko 12. Idealna vrednost pH za ljudsko telo je blago bazna, u granicama od 7,35-7,45.

Održavanje ravnoteže kiselosti i baznosti u našem telu znači regulisanje koncentracije vodonikovih jona u našim telesnim tečnostima. Kiselina je supstanca koja ima molekul ili jon koji nosi vodonikov atom i predaje ga u rastvor. Baza je supstanca koja ima molekul ili jon koji se vezuje za vodonikov jon i tako ga uklanja iz rastvora.

 



Ovaj proizvod možete kupiti u prodajnom objektu :

NATURA KUTAK 
NIŠ 
Ul. OBILIĆEV VENAC br. 20


Savetovalište!
Proizvode možete poručiti i pozivom na brojeve ili putem aplikacije Viber


NATURA
☎️+381184245096

JELENA TASIĆ
☎️+381641137793

SALE
☎️+381665323446



Klikom na link dobijate putokaz i mapu kako da nas nađete


Ovde 


NATURA KUTAK NIŠ OBILIĆEV VENAC 20 (Google mapa) 




Hrana koju svakodnevno konzumiramo utiče na kiselu ili baznu reakciju u našem telu. Vazno je imati na umu kakav učinak hrana ima na naše telo, a ne da li je ona kisela ili bazna sama za sebe, ili nama ima kiseli ukus. Hrana koja ima kiseli efekat, donosi i ostavlja vodonikov jon u našem telu, čineći sredinu našeg tela kiselom, hrana koja ima bazni efekat odnosi vodonikov jon, čineći sredinu našeg tela baznom.

Zabluda je da hrana, koja ima kiseo ukus, ostavlja kiseo učinak na naše telo. To nije tačno, a najpoznatiji primer je limun. On je jako kiseo, ali ima bazno dejstvo na naše telo jer posle varenja iza njega ostaju minerali koji odnose vodonikove jone iz tela, i na taj nacin doprinosi stvaranju bazne sredine u organizmu.

Kiselo i bazno su suprotnosti i jedno nije nužno bolje od drugog. Najzastupljenija hrana koja ostavlja kiseli efekat je “junk” hrana i hrana bogata životinjskim proteinima. Bazni efekat ostavljaju spanać, soja, šargarepa, suvo grožđe, limun, pomnorandža, mandarina. Kad se pogleda ova kratka lista, lako se da videti da ljudi pretežno jedu hranu koja ostavlja kiseli efekat na naše telo. Nažalost, konzumiranje "kisele" hrane u velikim količinama izaziva dosta zdravstvenih problema. Preterano kisela sredina u organizmu je osnova i uzrok širokog spektra bolesti od kojih čovek oboleva. Npr, kisela sredina uništava kosti, jer telo mora da uzima minerale iz kostiju ne bi li sprecilo da pH krvi postane kisela.

Posebno je važno održavati ispravan pH u našem telu, održavati ravnotežu kiselog i baznog konstantnom. Odnos, najpribližniji idealnom, bi bio 4 dela "bazne" hrane i jedan deo "kisele" hrane, na primer, za one koji vežbaju. Vežbanje, fitnes i slicne aktivnosti, samo po sebi stvaraju kiselu sredinu u telu. Za one koji ne vežbaju, već žive uobičajno, povoljan odnos za unos hrane bi bio 2 dela bazno : 1deo kiselo. Kiseli pH se najčešće javlja zbog "kisele" ishrane, a tome dodatno potpomažu emotivni stresovi i izloženost raznovrsnim toksinima.

Posledice kiselog pH i kisele ravnoteže su: smanjena sposobnost tela da apsorbuje minerale i ostale hranljive činioce, smanjena proizvodnja energije na ćelijskom nivou, smanjena sposobnost za obnavljanje ćelija, smanjena sposobnost tela za detoksikaciju od teških metala, a to sve vodi ka kasnijem, neminovnom bržem ili sporijem propadanju imuno sistema.

Da se podsetimo: ako je neka hrana kisela, to ne znači da takav efekat ostavlja na naše telo. Sledece tabele, pregledi i klasifikacije su za one koji žele da regulišu svoj telesni pH. Od 0 do 7 je kiselo, od 7 do 14 je bazno, a pH 7 je neutralno. "Kiselo" telo je ‘’magnet’’ za bolesti. Ono što jedete i pijete će uticati kakav će biti Vaš telesni pH. Najvažnija je ravnoteža ili ‘’zlatna’’ sredina.

Povrće sa baznim efektom

Kupus, brokoli, plavi patlidžan, šargarepa, celer, krastavac, zelena salata, zeleni pasulj, zeleni grašak, beli luk, crni luk, pečurke, rotkvice, biber, pšenična trava, lubenica, spanać, bundeva, krompir, paradajz, karfiol, paškanat, cvekla...

Voće sa baznim efektom

Limun, jabuka, jagoda, malina, kupina, ribizla, kajsija, kokos, suve smokve, grožđe, grejpfrut, pomorandža, mandarina, banana, kruška, breskva, suvo grožđe, zeleni limun, tropsko voće, avokado, višnje, ananas...

Namirnice i piće sa baznim efektom

Sokovi od voća i povrća (imati na umu da sok nije isto što i samo voće ili povrće), mineralne vode, probiotske kulture, melasa, granule lecitina, ljute papričice, cimet, kari, đumbir, senf, morska so, jabukovo sirće, začinsko bilje.

Minerali sa baznim pH su: kalcijum pH 12, magnezijum pH 9, natrijum pH 14, kalijum pH 14, cezijum pH 14.

"Kiselo" povrće, voće i žitarice

Tikvica, maslina, kukuruz, sočivo (leće), borovnica, brusnica, svo konzervirano i glazirano voće, šljive i suve šljive (ostavljaju bazni ostatak ali imaju kiseli efekat na telo), svi pasulji osim zelenog, sve vrste pirinča, ječam, kukuruzni skrob, raž, pšenica, ovas...

"Kisele" namirnice

Belo pšenično brašno i bilo šta spravljeno od istog, hleb, sojino mleko, bademovo mleko, pirinčano mleko, puter, sir, procesirani sir, sladoled, orasi, kikiriki, puter od istog, pa zatim "kiseli" životinjski proteini iz slanine, govedine, junetine, svinjetine, ribe (losos, sardine, šaran, tuna, bakalar, štuka), ćuretine, školjki, jastoga, zečetine, srnetine, kobasica, organskog mesa, potom ulja (suncokretovo, kukuruzno, laneno, maslinovo, susamovo, avokado ulje, ulje od safranike), mast, šećer (bilo koji).

"Kisela" pića i ostalo

Pivo (pH2,5), vino, žestoka pića, kafa (pH4), kakao, raznorazna bezalkoholna gazirana i negazirana pića (koka kola - pH2), svi lekovi, sintetičke psihodelicne droge, pesticidi, herbicidi, duvan...

Posmatrano sa tačke pH vrednosti tabela bi otprilike ovako izgledala (od baznih ka kiselim):

pH 9,0 - limun, lubenica
pH 8,5 - dinje, grozđe, peršun, kivi, kruške, ananas, suvo grozđe, sokovi od povrća i voća, sušene smokve, sušene urme, papričice, mango, papaja, maline, mandarine, crni luk
pH 8,0 - sveze urme i smokve, slatke jabuke, kajsije, banane, šargarepe, celer, beli luk, avokado, grejpfrut, zelena salata, nektarine, breskve, bundeve, spanać, brokoli
pH 7,5 - kisele jabuke, cvekla, kupus, karfiol, djumbir, krompir, jagode, masline
pH 7,2-7,3 - bademi, domaci krastavčići, artičoka, trešnja, krastavci, domaći med, pečurke, zrele i sveže masline, rotkvice, seme susama, paradajz, maslinovo ulje, razni začini, kafa u zrnu, kokosovo i laneno ulje
pH 5,0 - veštački zasladjivači
pH 5,5 - govedina, gazirana pića, belo bršsno, lekovi, svinjetina, jagnjetina, testa i kolaci od belog brašna, pržena hrana, svi sećeri, pivo, cigarette (fabricke), ćuretina, kvasac, rafinisana so, obična i jodirana, beli pirinač, ulje od pamuka, sirće (sva osim jabukovog)
pH 6,0 - riba, voćni sokovi sa sećerom, cigarette (od svezeg duvana), kiseli krastavčići
melasa, hleb od ovsa, raža, ječma, pirinča, kazein (protein mleka), rafinisane zitarice (tipa corn flakes), školjke, vino, mast, palmino ulje, zaslađeni jogurt, kikiriki, brusnice, kakao
pH 6,5 - sir, kečap, majonez, integralni pirinač, kokice, kukuruzni hleb, kafa, kozije mleko, sojino mleko, sojin sir, kravlje mleko, guščetina, školjke, ćuretina, bademovo i susamovo ulje, pačetina, suncokretovo i grozđano ulje
pH 6,7-6,8 šljive, suve šljive, kokos, kozije mleko (homogenizovano), kravlje homogenizovano i vecina proizvoda od istog, senf, pistaći, razni pasulji, pasterizovan med, semenke bundeve i suncokreta, vanila, alkohol...
Kako bi neutralisali jednu čašu koka kole koja ima pH 2, potrebno je 32 čaše vode koja ima pH 10.

Održavanje pH ravnoteže vrlo je važno za dobro zdravlje i pravilno funkcionisanje organizma. Stanje disbalansa može imati za posledicu brojne zdravstvene probleme, kako telesne tako i mentalne. Uravnotežena pH okolina organizmu omogućava da se bori protiv različitih bolesti, dok acidoza, stanje preterane kiselosti, češći i ozbiljniji oblik disbalansa, organizam dovodi u ozbiljno stanje te narušava sve njegove sisteme. Organizam, kada se nađe u stanju acidoze, u svrhu neutralizovanja prevelikih kolicina kiseline, koristi alkalne rezerve dovodeći se pri tome u stanje slabosti.

Koncept pH ravnoteže kao uzroka bolesti nije nov. Još 1933. doktor William Howard Hay objavljeju knjigu A New Health Era u kojoj objašnjava kako su sve bolesti rezultat autointoksikacije (samotrovanja) uzrokovane akumulacijom kiselina u organizmu.

Šta je to pH?
pH je mera aciditeta (kiselosti) illi alkaliteta (baznosti) rastvora. Meri se u skali od 0 do 14, gde pH 7 označava neutralni rastvor (voda), pH vrednosti ispod 7 označavaju kiselu, a iznad 7 baznu sredinu rastvora.
Voda je najprisutniji sastojak ljudskog tela, ona sačinjava 70 % organizma, pa nije ni čudno da je pH ravnoteža organizma uspostavljena kada se pH vrednost kreće u rasponu od 6 – 7,5.

pH ravnoteža ustvari predstavlja ravnotežu pozitivno nalektrisanih jona (kisele baze) i negativno nalektrisanih jona (bazne). Telo se stalno bori kako bi održalo ovu ravnotežu, kada je ona narušena javljaju se razni zdravstveni problemi.

Uzroci i posledice acidoze
Najčešci uzrok acidoze danas je neadekvatna ishrana. Sve više ljudi koristi  zapadnjački tip ishrane koja uključuje velike količine mesa, jaja, mleka i mlečnih proizvoda, zatim namirnice bogate belim brašnom i šećerom, velike količine gaziranih slatkih pića,brze hrane, industrijski prerađene hrane,  a male količine svežeg povrća. Sve navedene namirnice, koje se u ovom tipu ishrane konzumiraju u većim količinama, razgradnjom daju produkte koji zakiseljavaju organizam. Nasuprot tome, povrće i voće, koji su u ovoj prehrani zastupljeni u mnogo manjoj meri, razgradnjom daju produkte koji povećavaju alkalne rezerve organizma.

Narušavanju pH ravnoteže organizma uveliko donose i neki, u svakodnevnom životu sve prisutniji, lekovi, veštački zasladivači i konzervansi.
Na razvoj ili sprečavanje mnogih bolesti koje mogi zadesiti naš organizam, možemo sami uticati. Potrebno je samo promeniti loše navike u ishrani i životne navike.

U stanju acidoze, organizam “posuđuje” minerale: kalcijum, kalijum, magnezijum – iz vitalnih organa i kostiju kako bi neutralisao kiselinu i uklonio je iz organizma. S druge strane, ukoliko se višak kiseline ne uklanja iz organizma dolazi do autointoksikacije organizma.

Acidoza može uzrokovati:
kardiovaskularna oštecenja, uključujući konstrikciju (sužavanje) krvnih sudova i redukciju kiseonika
povećanje telesne mase, debljanje i dijabetes
probleme sa bešikom i bubrezima
slabljenje imunološkog sistema
nakupljanje slobodnih radikala
prerano starenje
osteoporozu
zapaljenje zglobova i mišica
hronični umor

Istraživanja

Nedavno sprovedena sedmogodišnja studija na 9000 žena pokazala je da su one žene koje su imale hroničnu acidozu bile mnogo rizičnije na razvoj osteoporoze u odnosu na žene koje su imale normalne pH vrednosti.
Naučnici koji su sproveli ovu studiju smatraju da je prevalencija frakture kuka medu srednjevječnim ženama rezultat acidoze uzrokovane ishranom bogatom proteinima životinjskog porekla i siromašnom povrćem.

Organizam je sposoban da pravilno asimilira minerale i nutrijente samo ukoliko je njegov pH uravnotežen. Stoga Vam se može desiti da se organizam, bez obzira što unosite sve potrebne nutrijente i imate pravilno izbalansiranu ishranu, ponaša kao da je u stanju deficita. Ukoliko ne dobijate željene rezultate od svoje pravilno izbalansirane i nutrijentima bogate ishrane, ili od korišcenja suplemenata u ishrani, pokušajte da se testirate na acidozu.

Kako se testirati na acidozu?
Sami kod kuće možete da napravite jednostavan test kako bi uvrdili da li je pH vrednost vašeg organizma uravnotežena.



Koristeci pH papirice, proverite pH Vaše mokraće i pljuvačke. Ukoliko se pH vrednost mokraće ujutro kreće u rasponu od 6-6,5, a uveče od 6,5-7, Vaše telo funkcioniše unutar zdravog nivoa. Ukoliko se pH Vaše pljuvačke tokom čitavog dana zadržava u vrednostima izmedu 6,5 – 7,5, Vaše telo takode funkcionše unutar zdravog nivoa. Najbolje vreme za testiranje pH vrednosti je sat pre i dva sata posle obroka, dva puta nedeljno.

pH urina pokazuje koliko dobro Vaš organizam asimilira minerale, posebno kalcijum, magnezijum, kalijum i natrijum. Oni su tzv. kiselinski puferi jer ih telo koristi u kontroli nivoa kiseline. Ukoliko je nivo kiseline prevelika, telo je neće moći izbacivati nego će je skladištiti u tkivima (autointoksikacija) ili neutralizirati navedenim mineralima koje ce uzeti iz vitalnih organa.

pH pljuvačke pokazatelj je aktivnosti probavnih enzima, pogotovo aktivnosti jetre i želuca.

Kako tvrde savremeni nutricionisti, imaćemo bolje šanse da duže ostanemo zdravi ako je naše telo pH neutralno, ili blago bazno. Ali, ako naša telesna sredina počne da postaje kiselija, onda više rizikujemo da dobijemo osteoporozu, slabost mišića, srčana oboljenja, dijabetes, oboljenja bubrega i druge zdravstvene probleme. Preventiva je da se hranimo namirnicama koje su više alkalotvorne (bazne) nego kiselotvorne. A to su pre svega voće i povrće.
Sve je više istraživanja koja pokazuju da su problem sa navikama u ishrani koje izazivaju kiselost veoma realni. Nakon što se svari, svaka hrana “izveštava” bubrege da li je kisela ili bazna. Bubrezi su odgovorni za ravnotežu fluida i održavanje relativno neutralne pH vrednosti tela.
Kada kiselotvorne namirnice snize pH vrednost tela, bubrezi koordiniraju aktivnost kako bi neutralisali tu kiselost. Kosti oslobađaju kalcijum i magnezijum da se ponovo usposavi baznost, a mišići se razlažu da proizvedu amonijak, koji je snažno bazan. Kada se ta reakcija završi, minerali iz kostiju i razloženi elementi mišića se izbacuju urinom.
Na duge staze, preterana kiselost dovodi do tanjenja kostiju i smanjuje mišićnu masu, po tvrdnjama dr Antoni Sebastijana sa Univerziteta Kalifornija. Usput se gubitak kalcijuma i magnezijuma može pretvoriti u deficit sa mnogim posledicama. Nizak nivo magnezijuma može izazvati grčeve u mišićima, aritmije i anksioznost.

Do čega dovodi preterana kiselost organizma?
Kiselotvorna hrana je ona koja nakon što se metaboliše u organizmu stvara sredinu nižeg pH, odnosno kiseliju. Ovde moramo da imamo u vidu da iako hrana može da po ukusu bude kisela, to ne znači automatski da zakiseljuje organizam. Na primer, limun i paradajz su kiseli, ali oni čine sredinu organizma baznom kad dospeju u bubrege.
– Konzumiranje velikih količina životinjskih belančevina (uključujući crveno meso, perad i ribu) oslobađa sulfuričku kiselinu metabolisanjem aminokiselina sa sadržajem sumpora, što takođe doprinosi večoj kiselosti. Ta kiselost se može neutralisati povećanom konzumacijom voća i povrća (bogatog kalijum-bikarbonatom).
– Žitarice kao što su pšenica, raž i kukuruz imaju takođe kiselotvorni efekat, bez obzira da li su u obliku belog hleba, cerealija, paste ili proizvoda od integralnih žitarica.
– Konzumiranje previše kuhinjske soli (natrijum-hlorida) takođe doprinosi kiselosti organizma. Hloridi su kiselotvorni. Hloridi takođe grče krvne sudove, a suženi krvni sudovi smanjuju cirkulaciju. Pošto čitavo telo zavisi od zdrave cirkulacije, vazokonstrikcija doprinosi srčanim oboljenjima, šlogu, demenciji i verovatno svim drugim degenerativnim bolestima.

Ako hoćemo da povratimo normalnu pH vrednost organizma, treba da konzumiramo više svežeg povrća i voća u ishrani (odnos poverće:voće treba da je 2:1, znači dati veću prednost svežem povrću) voća i povrća u ishrani.
Voće i povrće je bogato solima kalijuma, prirodnim baferom (neutralizatorom kiselosti). Ako jedemo malo tih namirnica, to nas lišava kalijuma, minerala koji nas štiti od hipertenzije i šloga. Prema istraživanjima prof. dr Lorena Kordena sa Univerziteta Kolorado, koji je proučavao ishranu u ranijim periodima istorije, ljudi su se razvili konzumirajući kalijum i natrijum u odnosu 10:1, i on smatra taj odnos našom biološkom normom. Danas, zbog jako slane prerađene i “džank” hrane, kombinovane sa niskim unosom voća i povrća, danas je taj odnos 3:1, ali u korist natrijuma. Taj obrnuti unos izaziva ozbiljan poremećaj u pH ravnoteži i našim potrebama za kalijumom.
Kako da testirate pH
To je jednostavno i nije skupo. Potrebne su vam samo pH test trake. Čim se probudite, pre nego što pojedete bilo šta, stavite malo pljuvačke na test-traku. Uporedite boju trakice boju sa pH šemom boja koja se dobija sa tim trakama. Potom, izmerite pH drugog jutanjeg urina. Ponovo uporedite vaš pH na trakici sa šemom.
Ovo testiranje obavljajte 10 jutara u nizu. Ignorišite tri testa najviše i tri testa najniže kiselosti, jer su ekstremni. Izračunajte prosek preostala četiri i to bi bila vaša realna pH.
Ako vam je kiselost preko vrednosti od 7,4 (7,4 je pH vrednost ljudske krvi), onda bi bilo poželjno da u ishranu uvidete više alkalotvornih (baznih) namirnica, pre svega svežeg povrća i voća (odnos poverće:voće treba da je 2:1, znači dati veću prednost svežem povrću)

Koje namirnice stvaraju kiselu, a koje baznu reakciju u organizmu
Da biste mogli da se o orijentišete u ishrani, ovde donosimo spisak namirnica za koja su merenja pokazala da nakon što se svare doprinose kiselosti ili baznosti organizma.
Kiselotvorne namirnice : špagete, kornfleks, beli pirinač, ražani hleb, beli hleb, mleko, sočivo, meso

Ekstremno kiselotvorne namirnice: parmezan, topljeni sirevi, tvrdi sirevi, gauda, integralni pirinač, ovas, integralni hleb, kikiriki, orasi, piletina, jaja

*cigarete imaju veoma nizak pH, veoma su kisele i stvaraju kiselu sredinu u krvi u i organizmu uopšte


Alkalotvorne (bazne) namirnice – namirnice koje doprinose baznosti organizma:
badem, kajsije, kivi, trešnje, banane, jagode, breskve, pomorandže, ananas, lubenica, celer, šargarepa, tikvice, karfiol, brokoli, paprike, paradaj, plavi patlidžan, salata, grašak, crni luk, pečurke, mineralna voda

  Veoma alkalotvorne namirnie: limun, spanać, grožđe, urme, suve smokve, sok od sveže šargarepe

Napomena: Svo voće i povrće je alkalotvorno, osim ukoliko nije ukiseljeno ili marinirano!