субота, 27. јун 2015.
Зашто медицина неће дозволити да се излечи рак
Замислите да се комерцијални авион срушио и било је мртвих. Можете бити сигурни да би то био наслов свих великих новина. Па, имамо еквивалент 8-10 авиона сваки дан са свим путницима који умиру од рака.
Скоро два милиона људи оболи од рака сваке године. Једна особа од три ће бити погођена са дијагнозом рака у свом окружењу у свом животу, упркос масовном технолошком напретку током последњих пола века.
Западна медицина није ближе проналажењу "лек за рак", док је рак прерастао у светску епидемију невероватних размера. Статистике говоре саме за себе:
У раним 1900-им, један од 20 људи
У 1940, једна од 16 особа
У 1970, био је један у 10
Данас 1,66 милиона нових случајева рака се очекује да ће бити дијагностикована у 2015-2016. Уколико укупна стопа смртности пада, зашто су стопе инциденције и даље у порасту? Одговор је једноставан: "рат против рака" који траје 40 година је био фарса.
Епидемија рака је сан од милион долара за фармацеутске индустрије а њихове рекламне кампање за ЛЕКОВЕ КОЈИ ЛЕЧЕ РАК су жестоке.
Рак машина
Молим вас да разумете да је рак велики бизнис. Индустрија рака не троши готово ништа од својих више милијарди долара средстава на ефикасним стратегијама превенције, као што су дијететске смернице, вежбе и смањење гојазности. Уместо тога, пљушти новац у лечење канцера, не спречавајући га лечењем. Они ће наставити да згрћу огромне профите на лековима за хемотерапију, радиотерапију, дијагностичке процедуре и операције.
Типичан оболели од рака троши 50.000 долара у борби против болести. Хемотерапијски лекови су међу најскупљим од свих третмана, многи у распону од $ 3,000 до $ 7,000 за један месец снабдевања.
Ако ова супербогата индустрија омогући лек, онда њихова база пацијента оде. Те има више смисла да задржи стабилан ток пацијената оболелих од рака живим али и болесне враћају заувек. Како је то чудовиште дошло у такву могућност?
Ово показује како се фармацеутска индустрија удружила са медицинским удружењаима у генијалном плану да преузму медицински систем у четири једноставна корака у раним 1900-им. У суштини, то је нешто овако:
Међународни банкари који поседују компаније стекли су контролу над медицинским образовним системом пре више од 100 година.
Они су дали донације за водеће медицинске школе у замену за седишта на свом броду и способност да контролишу политику.
На крају, они су паметно конструисали своју контролу над готово сваком савезном регулаторном агенциом која се односи на медицинску праксу у земљама које уопште могу финансијски да обаве истраживање.
Упркос огромним количинама новца уложеним у истраживање рака данас, два од три пацијента оболелих од рака ће бити мртво у року од пет до 10 година од дана пријема све иако су део стандардног лечења рака Тринити-хирургија, радиотерапија и хемотерапија. Ово није превише изненађујуће када се узме у обзир да су два од три канцерогени и сами! Једна студија процењује да хемотерапија има предности у једном од сваких 20 људи који је примају.
У циљу заштите медицинског монопола, природни третман се сукобио са масивном опозицијом од стране фармацеутске и медицинске индустрије. Те компаније немају интерес у природним лековима јер они не могу бити патентирани, а ометају њихов извора прихода. Они имају екстремне мере за спречавање истине о ефикасним природним третманима тј. конкурентске претње од појављивања у јавности.
Топ 12 стратегија у превенције рака
Постоји толико начина које можете да урадите да смањите ризик од рака. Али молим Вас, немој те чекати све док не добијете дијагнозу-морате предузети превентивне кораке САДА. Много је лакше да се спречи рак него да га третирају, када је потребно. Верујем да практично можете елиминисати ризик од рака и хроничних болести, као и радикално побољшати своје шансе за опоравак од рака, ако се придржавате ових релативно једноставних стратегија.
Припрема хране: Једите најмање једну трећину хране СИРОВУ. Избегавајте пржење можете поширати или кувати на пари своју храну. Размислите додајући у борбу против рака природно ферментисану храну, лековито биље, зачине и допуне вашој исхрани, као што су броколи, куркумин и ресвератрола.
Угљени хидрати и шећер: Смањити или елиминисати обрађену храну, шећере фруктозу и брзу храну из ваше исхране. Доказано је сасвим јасно да ако желите да избегнете рак, или тренутно имате рак, ви апсолутно морате избегавати све облике шећера, нарочито фруктозу, који хране ћелије рака и подстичу њихов раст. Уверите се да укупан унос фруктозе буде око 25 грама дневно, укључујући и воће. Смањите киселост организма употребом СОДЕ БИКАРБОНЕ без алуминијума тј. са П.А. већом од 99 %. У исхрану обавезно убаците коштице кајсија и шљива које због витамина Б-17 имају изрзити антиканцерогени ефекат.
Протеини и масти: смањите ниво протеина у један грам по килограму телесне тежине. Било би необично да већини одраслих је потребно више од 100 грама протеина а највероватније Скоро половина тог износа. Замените вишак протеина са високо-квалитетним мастима, као што су органска јаја, високо-квалитетно месо, авокадо, и кокосово уље.
ГМО: Избаците генетски модификовану храну која се обично третира хербицидима као што је Роундуп (глифосат), и вероватно ће бити канцерогена. Француски истраживачки тим који је интензивно проучавао закључио је да је токсичан за људске ћелије, и вероватно канцероген за људе. Одаберите свеже, органско, пожељно из домаће производње хране.
Употребљавајте Животињског порекла омега-3 масти: Нормализујте свој однос омега 3 и омега-6 масти узимајући квалитетно хладно цеђено уље и избаците обрађена биљна уља.
Природни Пробиотици: домаћи кефир ради најбољу оптимизацију ваше цревне флоре, он ће смањити упалу и ојачати ваш имунолошки одговор. Истраживачи су открили микроб-зависни механизам путем којег неки облици рака смањују њихов раст и развој. Они предлажу да инхибирање инфламаторне цитокине може успорити прогресију канцера и побољшати одговор на хемотерапију.
Додавање природно ферментисане хране у вашу свакодневну исхрану је једноставан начин да се спречи рак или убрза опоравак. Увек можете додати квалитетне пробиотичке додатке али наравно ферментисана храна је најбоља.
Вежба: Вежба смањује ниво инсулина, што ствара низак ниво шећера и средину која обесхрабрује раст и ширење ћелија рака. За три месеца вежбања је утврђено да се измене имуне ћелије и појачају борбу против свих облика рака чак и код људи који су управо завршили хемотерапију.
Истраживачи и организације за борбу против рака препоручују редовно вежбање као приоритет како би се смањио ризик од рака, а побољшао резултат у борби против рака. Истраживање је такође пронашло доказе који сугеришу да вежбање може да буде окидач апоптозе (програмирана ћелијска смрт) у ћелијама рака. У идеалном случају, ваш програм вежби треба да садржи равнотежу, снагу, флексибилност, интервални тренинг високог интензитета (ХИИТ). За почетак фитнес програм уз обавезну музичку подршку.
Витамин Д: Постоје научни докази да можете смањити ризик од рака за више од половине само оптимизацијом свог нивоа витамина Д уз одговарајућа излагања сунцу. Ваш ниво у серуму треба да одржи стабилан на 50-70 нг / мл, али ако се лече од рака, требало би да буде ближе 80-90 нг / мл за оптималну корист.
Ако узмете у оралном облику витамин Д и имате рак, било би веома мудро да редовно пратите Ваш ниво витамина Д у крви, као и да допуните свој витамин К2, К2 недостатак је заправо оно што ствара симптоме токсичности витамина Д2.
Сан: Уверите се да сте се довољно спавали. Лоше спавање може ометати вашу производњу мелатонина, који је повезан са повећаним ризиком од инсулинске резистенције и телесне тежине.
Излагање токсинима: Смањите своју изложеност токсинима животне средине као што су пестициди, хербициди, хемијским средствима у домаћинству, синтетичким освеживачима и токсичном козметиком.
Излагања радијацији: Ограничите изложеност и штитите себе од зрачења у продукцији мобилних телефона, базних станица и Ви-Фи станицама, као и минимизирање изложеност од зрачења на бази медицинских скенирања, укључујући ИКс-зрацима, ЦТ скенирању, и мамографији.
Стрес менаџмент: Стрес од свих узрока је главни допринос болести. Чак ЦДЦ наводи да 85 одсто болести покрећу емоционални фактори. Врло је вероватно да стрес и нерешена питања емоционалне природе могу бити важнији од физичких, тако да се уверите да ово решите.
Најважније је не губити веру и наду јер то су главни напредни ефекти који за кратко време дају најбоље резултате.
Текст није замена ни за једну терапију а циљ је помоћ у превенцији и спречавању ширења канцерогених обољења. Производ је многобројних исустава и текстова на ту тему дозвољено је копирање и умножавање у циљу истих. Поздрав из продавнице здраве хране НАТУРА КУТАК из Ниша.
четвртак, 18. јун 2015.
Кверцетин здравље чува
Кверцетин је врло јака антиоксидативна супстанца која је показала разноврсно позитивно деловање на људски организам
Уз недостатак супстанци неопходних организму, све већа употреба индустријски прерађене, рафиниране и концентрисане хране у свакодневној исхрани доводи до развоја низа акутних и хроничних болести, које се исправнијим приступом исхрани могу превентивно спречити.
Од многих ефикасних материје из целог спектра фитонутријената с многоструко корисним дејствима на здравије функционисање организма кверцетин је, као врло снажан антиоксиданс, засигурно један од најактивнијих биофлавоноида.
Сва корисна деловања
Кверцетин је врло јака антиоксидативна супстанца, која је показала разноврсно позитивно деловање на људски организам. Истраживања су показала да делује противупално, антиалергијски, антиреуматски, антивирусно и антиканцерогено, а позната су и његова позитивна деловања на развој дијабетеса и његових последица, код лупуса, при смањењу згрушавања крви, смањењу стварања мокраћне киселине те на бројне функције ензима у организму. Нарочито се истиче његово снажно антикарциногено деловање код различитих малигних болести: леукемије, рака уста, дојке, јајника, желуца, јетре, дисајних путева и дебелог црева.
Противупално деловање огледа се у инхибицији (кочења) биосинтезе метаболита који настају из проинфламаторне арахидонске киселине (леукотриени лт4 и група проинфламаторних простагландина ПГ2), али иу инхибицији проинфламаторних ензима циклооксигеназе и липоксигеназе (проинфламаторни = подстичу упалну рекацију). Инхибиција ослобађања хистамина уз противупално има и антиалергијски учинак. Његово противупално деловање има врло позитивне ефекте на развој разних акутних и хроничних упалних процеса у организму, али иу развоју кардиоваскуларних и реуматских болести те вређа (чира) на желуцу.
Као антиалергијско деловање већ је поменуто антихистаминско деловање, али он такође инхибира ослобађање алергијског посредника (ИгЕ), као и синтезу и ослобађање пептида-леукотриена у плућима (важно код астме) путем смањења ензима ае5-липоксигеназе. Кверцетин инхибира и друге ензиме који од арахидонске киселине стварају имунореактивне леукотриене (лт4).
Антикарциногено деловање доказано је приликом бројних истраживања, која показују не само његово превентивно деловање на појаву разних малигних обољења него и на ток развоја болести, и то блокирањем раста ћелија и синтезе ДНК.
Позитивно деловање кверцетина код дијабетичара очитује се у смањењу дијабетичких компликација као што су катаракта, ретинопатија и неуропатија. Уз то, његов утицај на регулисано излучивање инсулина штити бета-ћелије гуштераче од оштећења.
Кверцетин има и врло позитиван учинак на развој хроничних неуродегенеративних болести (Алцхајмерове, Паркинсонове), аи штити кожу од оштећења УВ-Б зрацима.
Осим набројаних позитивних деловања на здравље људи, кверцетин показује и посредно синергистичко деловање на многе процесе у организму, делујући као снажан антиоксиданс на вишак слободних радикала.
Једно од изузетних својстава кверцетина јест биоакумулација у организму због релативно дугог полувреме елиминације елиминације из организма (око 24 сата). Највећа концентрација у крви јавља се два сата након конзумирања. У нормалној и исправној људској исхрани садржај кверцетина најчешће се креће 15-500 мг дневно, што има изузетно добро превентивно значење за здравље људи, а ограничења приликом конзумације путем хране не постоје. Терапијске дозе у случају болести свакако су веће од оних које се могу узети путем хране, а смеју се узимати само под лекарском контролом.
Здравље на дохват руке
Кверцетин спада у групу биофлавоноида који су широко распрострањени у свету биљака и садржан је у многим прехрамбеним намирницама као што су лук, јабуке, бобичасто воће, купусњаче, разне семенке, црни чај, црно вино. Од поврћа је посебно заступљен у свежем црвеном луку (пронађено чак до 300 мг / кг) те брокули, која је врло богата и другим корисним фитонутријентима. Најефикаснији облик кверцетина је онај који се налази у свежем луку.
Има га доста у чиа семену,
јабукама, највише у кори, а посебно црвеним јабукама. Не постоји у Великој Британији узалуд изрека "Ан аппле а даи кеепс тхе доцтор аваи", јер свакодневна конзумација јабука битно доприноси бољем здрављу.
И црно вино, уз друге флавоноиде, садржи кверцетин (и преко 7 мг / л), чиме у знатној мери доприноси здрављу човека, али, наравно, уз услов умерене конзумације. Данашње препоруке за конзумирање црног вина говоре о чаши вина дневно током пет дана у недељи (уз два дана апстиненције). Истраживања црног вина упућују на то да могући садржај кверцетина у њему може бити битно смањен код рафинисаних вина, код којих се уклања њихов опор укус. Црна вина домаће кућне производње (која нису рафинисана) гарантовано садрже знатне количине кверцетина и могу се препоручити у умереним количинама.
Одговарајућа и разноврсна исхрана
Исправном исхраном у смисли садржаја, неопходне количине и разноврсности, можемо превентивно обезбедити богатство које човеку даје здрав живот. Кверцетин је само једна од карика у ланцу здравих прехрамбених материја које су свакоме на дохват руке, само што су понекад случајно или из незнања или немара, понекад и комоције у набави намирница, избачене из свакодневне исхране. Време је да то промените и прихватите све благодати које храна пружа.
Пастели - грчки *παστέλι*: 6000 година стар рецепт за регулисање масноће у крви и подизање имунитета
παστέλι
Рецепт датира из доба од пре 6000 година и спомиње се у древној Грчкој те Блиском истоку. Назив под којим је овај специјалитет познат је пастели, а неки га зову и грчки доручак.
Ова лековита посластица се заиста спомиње у Хомеровој Илијади под називом Интрион. Ради се о вероватно најукуснијем рецепту који ћете икада пробати, а који истовремено има тако добре лековите особине.
Ovaj proizvod možete kupiti u prodajnom objektu :
NATURA KUTAK
NIŠ
Ul. OBILIĆEV VENAC br. 20
Savetovalište!
Proizvode možete poručiti i pozivom na brojeve ili putem aplikacije Viber
NATURA
☎️+381184245096
JELENA TASIĆ
☎️+381641137793
SALE
☎️+381665323446
Klikom na link dobijate putokaz i mapu kako da nas nađete
Ovde
NATURA KUTAK NIŠ OBILIĆEV VENAC 20 (Google mapa)
Кренимо редом: У Хомеровој Илијади интрион или пастели даје се Хеленима, ратницима пре одласка у битку како би имали енергију и снагу за тешке напоре и борбу ... Пастели се спомиње иу древним египатским записима где су га узимале жене како би стимулисале хормоналне жлезде. Чувени Грцки писац и "отац" историји Херадот назвао је пастели леком и делицијом истовремено у својим записима.
Шта је заправо пастели? Ради се о мешавину две супер здраве намирнице и то сусама (сусам) и меда.
Називају га још и питом од сусама (сусам) и меда.
Користи и лековита својства Пастелија
Комбинација ове две намирнице даје вам свети грал корисних састојака и то између осталог: цинка, гвожђа, влакана, магнезијума, калцијума, бакра и низа витамина, посебно групе Б, односно скоро свих састојака кључних за здравље и функционисање организма.
Према истраживањима, комбинација која се ствара синергијом ових потпуно природних састојака делотворна је за регулацију масноћа у крви посебно односа ЛДЛ И ХДЛ холестерола.
Пастели ће идеално деловати на регулацију неправилних откуцаја срца, висок крвни притисак и бољу циркулацију.
Дат ће вам неопходну енергију и снагу за тешки физички и психицима рад.
Истраживања указују да редовно коришћење пастелија решава хронични умор, нервозу и депресију.
Комбинација сјајно делује и на хронични стрес и то након 3 недеље редовног коришћења.
Нова студија Цлиницал Јоурнал оф Нутритион потврдила је користи меда и сусама на редукцију депресије, артеросклерозе, мултиплесклерозе и високог крвног притиска.
Пастели садржи чак 182 елемента који су корисни за здравље нашег организма, а посебно је велика концентрација антиоксиданса који спречавају развој рака и других тешких обољења на ћелијском нивоу.
Само једна или две куглице пастелија пред неки важан догађај, даће вам дуготрајну и јаку енергију те бити сјајно гориво за здравље целог организма.
Топло вам препоручујемо да пробате и направите те редовно користите овај сјајни рецепт.
Изворни рецепт за Пастели
Састојци:
- 300 грама тахинија (паста од чистог млевеног сусама)
- 100 грама chia seme опционо и по жељи додати чиа семе
- 300 грама природног меда
*кликом на линк о сваком од састојака опширнија информација
Напомена: У продавницама здраве хране "Натура кутак" можете наћи готов тахини.
Можете га радити и сами ако имате времена и добар блендер:
За добар домаћи тахини намаз требају вам сирове ољуштене семенке сусама и уље по жељи (обично 2 кашичице уља иду на једну или пола шољице семенки, зависно колико густу смесу желите - најчешће се користи сусамово, маслиново или сунцокретово). Лагано пропржите семенке на тигању без додавања масноћа до златне боје (5-10 минута, мешајући стално). Будите опрезни да вам сусам не загори јер ће постати горког укуса Када се охладе, убаците их у блендер са маслиновим уљем и миксајте док не добијете пасту жељене густине (можете додавати још маслиновог уља по жељи).
Поступак:
Помешајте ове две намирнице у посуди. Пре стављања у посуду можете излити накупљено уље које се створи на врху посуде са тахинијем. Оба састојка су текућа али, што је врло интересантно, када их добро измијешате, стврднут ће се у масу која се може обликовати као пластелин.
У току мешања можете додати у масу и шаку дробљених комадића ораха, бадема, пистаћа или лешника ако желите. Неки, правећи овај рецепт, пеку смесу што никако не препоручујемо због великог губитка корисних састојака али и самог укуса.
Направите куглице или неки вама занимљив облик. Уваљајте ове куглице у целе семенке сусама.
Куглице поређајте на неки послужавник и ставите све у фрижидер.
Куглице пастелија стоје у фрижидеру, а као лек али и посластицу потребно је узети 2-3 куглице дневно.
Ипак, то ће вам бити веома тешко када пробате колико је овај слаткиш укусан.
Будите умерени јер се ради о енергетској "бомби".
понедељак, 8. јун 2015.
Како да изгубите килограме брзо?
Радите на губљењу килограма? Сигурно желите брзе резлтате. Заборавите на дијете које вас терају да се изгладњујете и препустите се здравом режиму.
- Можете изгубити килограм недељно само уз помоћ здраве дијете и доста тренинга - рекла је др Кејтлин Талмаџ.
Како да изгубите килограме брзо?
Ако смањите дневни унос калорија за 500, за недељу дана можете да смршате килограм.
У колико желите да изгубите килограме брже, мораћете да тренирате више.
На пример, ако уносите 1200-1500 калорија дневно, (што је минимум испод којег никако не смете да идете), а тренирате један сат у току дана, можете да изгубите до три килограма прве недеље. Важно је само не смањивати калорије одједном и нагло, то може да буде опасно по ваше здравље.
Ограничавање уноса соли такође смањује килажу, али оно више избацује течности накупљене у организму, него масти.
- Када регулишете соли, регулишете воду у организму, која може да вам смањи и до два килограма када почнете са дијетом - рекао је Мајкл Денсинџер, доктор.
Постоји режим исхране који овај доктор препоручује. За брзо скидање килограма, само поштујте одређена правила, која су јако једноставна. Без изгладњивања и исхраном ћете успети за месец дана да скинете до пет килограма на здрав начин. Фокусирајте се на поврће, воће, беланца, сојине производе, пилетину, рибу и немасне млечне производе.
Ево неких савета које је Дон Џексон Блетнер, аутор "Тхе Флекаитариан Диет" -а препоручио.
- Једите поврће да бисте осећали ситост.
- Пијте доста воде.
- Избаците храну која вас изазива да једете.
- Будите заузети - не желите да једете само зато што вам је досадно.
- Једите само из тањира, док седите за трпезаријским столом.
- Не прескачите оброке.
Ако водите дневник исхране и записујете све што поједете, можете да обратите пажњу на то колико калорија дневно уносите. И водите рачуна да свако смањење уноса калорија које мање од препорученог (1.200 калорија) може да доведе до озбиљних здравствених проблема.
- Можете изгубити килограм недељно само уз помоћ здраве дијете и доста тренинга - рекла је др Кејтлин Талмаџ.
Како да изгубите килограме брзо?
Ако смањите дневни унос калорија за 500, за недељу дана можете да смршате килограм.
У колико желите да изгубите килограме брже, мораћете да тренирате више.
На пример, ако уносите 1200-1500 калорија дневно, (што је минимум испод којег никако не смете да идете), а тренирате један сат у току дана, можете да изгубите до три килограма прве недеље. Важно је само не смањивати калорије одједном и нагло, то може да буде опасно по ваше здравље.
Ограничавање уноса соли такође смањује килажу, али оно више избацује течности накупљене у организму, него масти.
- Када регулишете соли, регулишете воду у организму, која може да вам смањи и до два килограма када почнете са дијетом - рекао је Мајкл Денсинџер, доктор.
Постоји режим исхране који овај доктор препоручује. За брзо скидање килограма, само поштујте одређена правила, која су јако једноставна. Без изгладњивања и исхраном ћете успети за месец дана да скинете до пет килограма на здрав начин. Фокусирајте се на поврће, воће, беланца, сојине производе, пилетину, рибу и немасне млечне производе.
Ево неких савета које је Дон Џексон Блетнер, аутор "Тхе Флекаитариан Диет" -а препоручио.
- Једите поврће да бисте осећали ситост.
- Пијте доста воде.
- Избаците храну која вас изазива да једете.
- Будите заузети - не желите да једете само зато што вам је досадно.
- Једите само из тањира, док седите за трпезаријским столом.
- Не прескачите оброке.
Ако водите дневник исхране и записујете све што поједете, можете да обратите пажњу на то колико калорија дневно уносите. И водите рачуна да свако смањење уноса калорија које мање од препорученог (1.200 калорија) може да доведе до озбиљних здравствених проблема.
петак, 5. јун 2015.
Запаљење, упала и превентива истих
Разумевање упале ... и како да се елиминише Наравно
Један од најчешћих физичких симптома од којих људи пате је упала. То је знак да је тело покренуло Самоисцељуљући процес, али када се продужава упала, може довести до прекомерне активности слободних радикала и оштећење ткива.
Постоје бројни механизми у телу који могу да изазову упалу а може се појавити у различитим облицима и она директно укључује дисфункција дигестивног система - као и већину болести.
Запаљење
Акутна упала
Упала је део сложеног биолошког одговора организма на штетне факторе, попут патогених бактерија , оштећених ћелија (на пример исхемија , некроза ) или разних иританаса (хемијског, механичког или физичког типа). Још од Целсус, Четири знака акутне упале су бол (долор), топлота (цалор), црвенило (рубор) и отеклина (тумор). Касније је додат и губитак функције (конти лӕс) као пети знак упале. Сврха упале је да помогне организму у борби против штетног стимулуса, али понекад представља здравствени проблем сама по себи, када њена сврха није сасвим јасна или је потпуно контрапродуктивна (хронична упала или акутна реуматска грозница ) а упала је почетак процеса лечења. Упала није исто што и инфекција , чак иу случајевима кад је упала узрокована инфекцијом.
С обзиром на трајање, упала може бити акутна или хронична. Акутна је упала почетни одговор тела на штетан фактор (Нокс) а карактерише је повећан доток крви који онда доводи до изласка плазме и леукоцита из крвних судова у погођено ткиво . Читав је низ процеса у организму који доводе до развијања упалне реакције, а укључују крвне судове , крвне ћелије (тј. имуни систем) и ћелије које се иначе налазе у ткивима. Реакција на упалу може бити локална (оток, црвенило, накупљање леукоцита) и системска (појачана синтеза протеина акутне фазе, пораст телесне температуре). Акутна се упала може развити у хроничну, што доводи до промена у врстама ћелија присутнима у погођеном ткиву. Хронична упала је организму штетан процес јер може довести до атеросклерозе, реуматоидног артритиса и тумора, због чега је упала добро регулисан процес, а поремећај у процесу упале резултира болешћу.
У медицинској номенклатури, уопштено је правило да упале завршавају наставком -итис. Тако је упала ждрела фарингитис , упала синуса синуситис, упала бубрега гломерулонефритис . Изузетак од овог правила је упала плућа, пнеумонија .
Станице у упалној реакцији
Ћелије које учествују у упалној реакцији могу бити пореклом из крви или саставни део ткива. Ћелије које су део ткива су макрофаги, мастоцити и плазма ћелије те потпорни станице ендотела, везивног ткива и глатког мишића. Ћелије које из крви долазе у погођено подручје су леукоцити (који могу бити гранулирани или не) те крвне плочице или тромбоцити. Гранулирани леукоцити обухватају неутрофиле, базофиле и еозинофиле, док су негранулирани моноцити и лимфоцити. Претрага крви која приказује уделе појединих врста белих крвних ћелија назива се диференцијална крвна слика и често може указати о каквом се облику узрочника запаљења ради.
Неутрофили чине већину леукоцита. Име су добили по томе што се под микроскоп бојају неутрално, за разлику од еозинофила или Базофили. Зависно о старости, језгра им може бити у три или више режњева. Имају способност активног кретања и најпокретљивији су леукоцити.
Инсулин, Холестерол, Ц-реактивни протеин
Један од главних маркера упале су хиперинсулинизму. У медицинској литератури ово је главни фактор повезан са кардиоваскуларним обољењима. Висок ниво инсулина (горњег 5) утврђује високе нивое про-инфламаторних медијатора и такође повезана са високим нивоом Ц реактивног протеина, главног маркер запаљења. Студије су показали да висок ниво Ц-реактивног протеина је такође повезана са високим потрошња транс масти се налазе у прерађене хране.
Холестерол има снажано антиинфламаторно дејство и критички значај у регулацији инфламације и активност слободних радикала.
Као уз висок ниво холестерола, Ц реактивни протеин је одговор на запаљења, а не узрок. Узроци су вишеструки и они су углавном генеришу у исхрани, метаболизам глукозе, хиперинсулинизму, токсичности и одговор организма на стрес.
Медицинска истраживања показала су да упале често укључује лоше варење. Аутоимуне болести и друге вишеструке хроничне инфекције, које се често не разматрају . Зато је од суштинског значаја да пратимо стратегију која се фокусира на поновно успостављање пробавне функције и имунитета, како би се нормализовао инфламаторни одговор.
Прерађена храна и погрешно припремљена храна
Са појавом индустријске револуције и прерадом омега 6-богатим биљним уљима, као што су кукуруз, соја, уљана репица - која су толико у нашој исхрани данас поремећен је однос омега 6 и омега 3 масних киселина и драстично промениле у нашој исхрани.
Ових дана, процењује се да једемо једну десетину износа омега 3 масних киселина неопходних за нормално функционисање. То је један од разлога зашто је висок проценат наше модерне популације осетљив на болести попут срчаних обољења, рака, дијабетеса, гојазности, артритиса и других инфламаторних стања. Елиминацијом токсичних транс масних киселина би могло да се избегне на десетине хиљада коронарних догађаја сваке године широм света!
Кување хране на високим температурама, роштиљање хране, пржење, итд може генерисати велику упалу у телу и пораст канцерогених једињења под називом напредна гликација.
Опасности коришћења антиинфламаторних лекова: аспирин, ибупрофен, бруфен
Обично антиинфламаторни лекови могу да узрокују чир желуца, крварење и друге гастроинтестиналне компликације. Истраживања показују да 80% смртних случајева узрокованих чиревима јављају се код пацијената који узимају анти-инфламаторне лекове. А људи који примају антиинфламаторну терапију имају 5-10 пута већи ризик од чирева у развоју. Штавише, ови лекови такође могу лоше утицати на бубреге и јетру, нарочито када се користе током дужег временског периода.
Најбоља дугорочна стратегија да елиминишете запаљења је да обезбедите своме телу неопходну хранљиву подршку за одржавање нормалне биолошке функције. То значи да прво пратите чисту органску дијету која одговара за метаболизам. Погрешна исхрана, чак и ако је "органска", брзо може постати стрес за тело, ако се не уклапа у ваше јединствене генетске и биохемијске захтеве. Такође је веома битно да се елиминише пржење, шећер, прехрамбена биљна уља а користити само и искључиво хладно пресована, избацити глутен и адитиве и друге отровне материје.
Постоји велика разноврсност лековитих биљака које имају антиинфламаторно дејство плус друге здравствене бенефиције; неки од њих су Босвелиjа-бели тамјан, врбина кора, куркума, ђумбир, каранфилић, рузмарин, хајдучка трава...
Анти-инфламаторно 'златно млеко "рецепт!
Ово куркума пиће има своје корене у Ајурведи, једном од најстаријих медицинских система. Она има посебан укус али је веома богата антиинфламаторним, против канцерогеним и антиоксидативним својствима. Као и код било ког другог лековитог биља, претерана употреба или злоупотребе може да доведе до негативних ефеката по здравље.
У мом рецепту, ја ћу користити куркуму у праху.
Састојци:
• 1 до 1/2 шоље млека ( опционо кокосово млеко, од конопље млеко или бадемово млеко)
• 1/2 до 1 кашика куркуме у праху
• прстохват црног бибера (да побољша апсорпцију)
• 1/2 - 1 кашичица цимета, ђумбира, ваниле, кардамона, мушкатног орашчића
• 1/2 кашичице мед (опционо)
• 1/2 органско кокосово уље или кокосово крем (опционо)
Припрема:
• Додајте млеко, заједно са свим састојцима осим меда.
• загревајте на средњој температури, без кључања.
• Добро промешајте и додајте мед на крају.
• Пијте овај здрав "коктел" са задовољством!
Један од најчешћих физичких симптома од којих људи пате је упала. То је знак да је тело покренуло Самоисцељуљући процес, али када се продужава упала, може довести до прекомерне активности слободних радикала и оштећење ткива.
Постоје бројни механизми у телу који могу да изазову упалу а може се појавити у различитим облицима и она директно укључује дисфункција дигестивног система - као и већину болести.
Запаљење
Акутна упала
Упала је део сложеног биолошког одговора организма на штетне факторе, попут патогених бактерија , оштећених ћелија (на пример исхемија , некроза ) или разних иританаса (хемијског, механичког или физичког типа). Још од Целсус, Четири знака акутне упале су бол (долор), топлота (цалор), црвенило (рубор) и отеклина (тумор). Касније је додат и губитак функције (конти лӕс) као пети знак упале. Сврха упале је да помогне организму у борби против штетног стимулуса, али понекад представља здравствени проблем сама по себи, када њена сврха није сасвим јасна или је потпуно контрапродуктивна (хронична упала или акутна реуматска грозница ) а упала је почетак процеса лечења. Упала није исто што и инфекција , чак иу случајевима кад је упала узрокована инфекцијом.
С обзиром на трајање, упала може бити акутна или хронична. Акутна је упала почетни одговор тела на штетан фактор (Нокс) а карактерише је повећан доток крви који онда доводи до изласка плазме и леукоцита из крвних судова у погођено ткиво . Читав је низ процеса у организму који доводе до развијања упалне реакције, а укључују крвне судове , крвне ћелије (тј. имуни систем) и ћелије које се иначе налазе у ткивима. Реакција на упалу може бити локална (оток, црвенило, накупљање леукоцита) и системска (појачана синтеза протеина акутне фазе, пораст телесне температуре). Акутна се упала може развити у хроничну, што доводи до промена у врстама ћелија присутнима у погођеном ткиву. Хронична упала је организму штетан процес јер може довести до атеросклерозе, реуматоидног артритиса и тумора, због чега је упала добро регулисан процес, а поремећај у процесу упале резултира болешћу.
У медицинској номенклатури, уопштено је правило да упале завршавају наставком -итис. Тако је упала ждрела фарингитис , упала синуса синуситис, упала бубрега гломерулонефритис . Изузетак од овог правила је упала плућа, пнеумонија .
Станице у упалној реакцији
Ћелије које учествују у упалној реакцији могу бити пореклом из крви или саставни део ткива. Ћелије које су део ткива су макрофаги, мастоцити и плазма ћелије те потпорни станице ендотела, везивног ткива и глатког мишића. Ћелије које из крви долазе у погођено подручје су леукоцити (који могу бити гранулирани или не) те крвне плочице или тромбоцити. Гранулирани леукоцити обухватају неутрофиле, базофиле и еозинофиле, док су негранулирани моноцити и лимфоцити. Претрага крви која приказује уделе појединих врста белих крвних ћелија назива се диференцијална крвна слика и често може указати о каквом се облику узрочника запаљења ради.
Неутрофили чине већину леукоцита. Име су добили по томе што се под микроскоп бојају неутрално, за разлику од еозинофила или Базофили. Зависно о старости, језгра им може бити у три или више режњева. Имају способност активног кретања и најпокретљивији су леукоцити.
Инсулин, Холестерол, Ц-реактивни протеин
Један од главних маркера упале су хиперинсулинизму. У медицинској литератури ово је главни фактор повезан са кардиоваскуларним обољењима. Висок ниво инсулина (горњег 5) утврђује високе нивое про-инфламаторних медијатора и такође повезана са високим нивоом Ц реактивног протеина, главног маркер запаљења. Студије су показали да висок ниво Ц-реактивног протеина је такође повезана са високим потрошња транс масти се налазе у прерађене хране.
Холестерол има снажано антиинфламаторно дејство и критички значај у регулацији инфламације и активност слободних радикала.
Као уз висок ниво холестерола, Ц реактивни протеин је одговор на запаљења, а не узрок. Узроци су вишеструки и они су углавном генеришу у исхрани, метаболизам глукозе, хиперинсулинизму, токсичности и одговор организма на стрес.
Медицинска истраживања показала су да упале често укључује лоше варење. Аутоимуне болести и друге вишеструке хроничне инфекције, које се често не разматрају . Зато је од суштинског значаја да пратимо стратегију која се фокусира на поновно успостављање пробавне функције и имунитета, како би се нормализовао инфламаторни одговор.
Прерађена храна и погрешно припремљена храна
Са појавом индустријске револуције и прерадом омега 6-богатим биљним уљима, као што су кукуруз, соја, уљана репица - која су толико у нашој исхрани данас поремећен је однос омега 6 и омега 3 масних киселина и драстично промениле у нашој исхрани.
Ових дана, процењује се да једемо једну десетину износа омега 3 масних киселина неопходних за нормално функционисање. То је један од разлога зашто је висок проценат наше модерне популације осетљив на болести попут срчаних обољења, рака, дијабетеса, гојазности, артритиса и других инфламаторних стања. Елиминацијом токсичних транс масних киселина би могло да се избегне на десетине хиљада коронарних догађаја сваке године широм света!
Кување хране на високим температурама, роштиљање хране, пржење, итд може генерисати велику упалу у телу и пораст канцерогених једињења под називом напредна гликација.
Опасности коришћења антиинфламаторних лекова: аспирин, ибупрофен, бруфен
Обично антиинфламаторни лекови могу да узрокују чир желуца, крварење и друге гастроинтестиналне компликације. Истраживања показују да 80% смртних случајева узрокованих чиревима јављају се код пацијената који узимају анти-инфламаторне лекове. А људи који примају антиинфламаторну терапију имају 5-10 пута већи ризик од чирева у развоју. Штавише, ови лекови такође могу лоше утицати на бубреге и јетру, нарочито када се користе током дужег временског периода.
Најбоља дугорочна стратегија да елиминишете запаљења је да обезбедите своме телу неопходну хранљиву подршку за одржавање нормалне биолошке функције. То значи да прво пратите чисту органску дијету која одговара за метаболизам. Погрешна исхрана, чак и ако је "органска", брзо може постати стрес за тело, ако се не уклапа у ваше јединствене генетске и биохемијске захтеве. Такође је веома битно да се елиминише пржење, шећер, прехрамбена биљна уља а користити само и искључиво хладно пресована, избацити глутен и адитиве и друге отровне материје.
Постоји велика разноврсност лековитих биљака које имају антиинфламаторно дејство плус друге здравствене бенефиције; неки од њих су Босвелиjа-бели тамјан, врбина кора, куркума, ђумбир, каранфилић, рузмарин, хајдучка трава...
Анти-инфламаторно 'златно млеко "рецепт!
Ово куркума пиће има своје корене у Ајурведи, једном од најстаријих медицинских система. Она има посебан укус али је веома богата антиинфламаторним, против канцерогеним и антиоксидативним својствима. Као и код било ког другог лековитог биља, претерана употреба или злоупотребе може да доведе до негативних ефеката по здравље.
У мом рецепту, ја ћу користити куркуму у праху.
Састојци:
• 1 до 1/2 шоље млека ( опционо кокосово млеко, од конопље млеко или бадемово млеко)
• 1/2 до 1 кашика куркуме у праху
• прстохват црног бибера (да побољша апсорпцију)
• 1/2 - 1 кашичица цимета, ђумбира, ваниле, кардамона, мушкатног орашчића
• 1/2 кашичице мед (опционо)
• 1/2 органско кокосово уље или кокосово крем (опционо)
Припрема:
• Додајте млеко, заједно са свим састојцима осим меда.
• загревајте на средњој температури, без кључања.
• Добро промешајте и додајте мед на крају.
• Пијте овај здрав "коктел" са задовољством!
среда, 3. јун 2015.
Oпасности од ТЕФЛОНСКОГ и хемијског посуђа које се не лепи и водо-отпорних супстанци
ТЕФЛОНСКО и хемијско посуђа које се не лепи је постало изузетно популарано због своје практичности. Храна клизи што смањује количину масти и смањује време потребно да очистите тигањ.
Исто важи и за водо отпорну одећу, тепихе и тканине, као и много других производа третираних хемијом које су се појавиле у протеклих шест деценија.
Али је висока цена у здрављу коју треба платити за ову погодност. Многе матгерије као и перфлуоралкил супстанце (ПФАС) енг.perfluoroalkyl substances (PFAS) које се користе за креирање ове површине су токсични и веома упорни за уклањање како из вашег тела тако и из окружења.
Као што се може предпоставити из имена, ПФАС су флуороване хемикалије. То је заправо атом флуора који предвиђа да спречи клизање. Први пут сам постао свестан опасности од флуорида-импрегнирани не лепљивих премаза још 2001. године.
Ја пазим које посуђе користим од тада, а многo здравствених проблема na koje сам упозорио од тада су недавно потврдили стотинe међународних научника.
Вероватно имате ПФАС у вашем дому а и у вашем телу.
Када се загреје, ТЕФЛОНСКО и хемијско посуђe које се не лепи постаје извор перфлуорооцтаноиц киселине (УПВШ), дугог ланца перфлуоровани a хемијски повезан са низом здравствених проблема, укључујући болести штитасте жлезде, неплодност код жена, и оштећења органа у развоју и репродуктивних проблема у лабораторијским животињама .
Агенција за заштиту животне средине у САД (ЕПА) је такође одбацио употребу перфлуоровани једињења (ПФЦс) енг. perfluorinated compounds (PFCs) као "могућих канцерогена." Упркос томе, ове хемикалије се и даље користе у широком спектру производа за домаћинство. Поред нон-стицк посуђа, ПФЦ се користи за производе отпорне на топлоту и нелепљиве премазе на:
водо отпорним теписима, намештају и одећи
Заштитни спрејеви за кожу и обућу
кутије за Храну , пица кутије и кесе за микроталасну
Такође се могу наћи у противпожарним хемикалијама. ПФЦ је такође пуштен у животну средину преко фабричких емисија, а и током кућних пожара када се третирају пожари.
"Када је у вашем телу, перфлуороалкила имају тенденцију да остане непромењен дуже време Најчешће коришћени перфлуороалкила (УПВШ и ПФОС) могу остати у телу дуги низ година. Те отприлике четири године ниво у организму не иде доле.
Иако постоји вртоглаво низ хемијских имена у ПФАС групама, ако је ставка на производу била нелепљив, водоотпоран, или отпоран на флеке, има неку врсту флуорида-импрегнирани премаз који пружа клизање, а можете бити сигурни гарантовано ће бити проблематично за здравље.
Укинути ПФАС делимо са другима сличну забринутост
У 2006. години, ЕПА је покренула од 2010/15 УПВШ Програм смањења и компаније су пристале да добровољно смање употребу УПВШ и сродних хемикалија за 95 одсто до 2010. године, са циљем да их елиминише до 2015. године.
Нажалост, то је био само добровољни програм и много штете је већ учињено, као што су се ове хемикалије бити изузетно отпорне на биодеградацију.
Новија информација, кратак ланац ПФАС се Сматра да су мање опасни, али научници упозоравају да још увек не знамо довољно о њима да направимо солидну одлуку о њиховој безбедности. Постоје знаци упозорења који указују свакако.
На пример, недавно данска студија о здравственим ефектима ПФАС, укључујући и новије верзије кратког ланца који замењује старије, открили су да су жене са вишим нивоима у крви ПФАС имале 16 пута већи ризик за побачај .
" То је веома озбиљна одлука да хемикалије које трају толико дуго стављамо у потрошачке производе са високим нивоом људске изложености. То је забрињавајућа ствар . "
ТЕФЛОНСКО и хемијско посуђе које се не лепи ослобађа отровне гасове
Треба им само два до пет минута загревања до температуре на којој су произведени опасни токсини. Премаз почиње да ослобађа токсине у ваздух на 464 степени Целзијуса. Када лонац или тигањ достигне 680 степени , пусти најмање шест токсичних гасова, укључујући и два канцерогена (УПВШ и ТФЕ), и монофлуороацетиц киселине (МФА), са средством које је смртоносно за људе чак и у малим дозама.
Стотине научника Упозорава на ПФАС
Арлин Блум (што је раније поменуто) је такође главни аутор недавно објављене Мадрид изјаве, коју је потписало више од 200 научника из 40 земаља, који представља научни консензус о штетности ПФАС хемикалија, старих и нових. На пример, изјава истиче да:
"Иако су неки од дуголанчаних ПФАС укинути, најчешће замене су кратки ланац ПФАСс са сличним структурама, или једињења са флуорисаних сегментима придружили везама.
Док неки краћи ланци флуорована су алтернативе Чини се да су мање биоакумулативни.
Повећање коришћење флуорисаних алтернатива ће довести до повећања нивоа стабилних перфлуорованих производа у окружењу, а вероватно и у природи. То би повећало ризик од нежељених ефеката на здравље људи и животну средину. "
Документоване здравствене последице ПФАС
Мадридска Изјава наводи многе од документованих здравствених ефеката повезаних са старијим, дугим ланцима ПФАС, укључујући следеће:
токсичност за јетру Прекид липида метаболизма, као и за имуни и ендокрини систем
Штетни ефекти код новорођенчета токсичност и смрт
Тумори у више органских система као и тестисима и бубрезима
Хипотиреоза
Високи холестерол
Улцерозни колитис
Смањена тежина рођења и величина беба
Гојазност
Смањен имуни одговор на вакцине
смањен ниво хормона
одложени пубертет
Како да се избегну ове опасне хемикалије
Мадридска изјава препоручује избегавање производа који садрже или су произведени употребом, ПФАС, истичући да укључују производе који су водоотпорни, или ТЕФЛОНСКОГ и хемијског посуђа које се не лепи. Више корисних савета могу се наћи у Водичу за Избегавање ПФЦС. то су предлози који ће вам помоћи да избегнете ове опасне хемикалије.
Здравије опције укључују керамичко и емајлирано и од ливеног гвожђа посуђе, Оно је трајно, лако за чишћење (чак и најтеже загорела храна може бити обрисана после потапања у топлој води), и потпуно су инертни, што значи да неће пустити било какве штетне хемикалије у ваш дом.
понедељак, 1. јун 2015.
НАДОКНАДИТЕ ЕЛЕКТРОЛИТЕ ПРИРОДНИМ ПУТЕМ
Будимо искрени енергетска пића су једна од најгорих ствари које бисте могли конзумирати. Они су састављени углавном од хемијски третираних елемената и рафинисаног шећера, вештачких боја и других састојака који су страшно лоши за ваше тело.
Један од најгорих састојака је бромован биљно уље које се додаје неким укусима да би пиће изгубило вештачки укус суспендован у пићу. Ова контроверзна супстанца је повезана са озбиљним последицама по здравље, као што су осип на кожи, у великој мери изазива акне и болести штитасте жлезде а забрањен је у Европи и Јапану!
Да бисте заменили електролите не треба вам нека незгодна формула од човека који је направио хемикалије, рафинирани шећер или боје. Све што требате су једноставни извори праве хране који пружају неколико кључних минерала као што су натријум хлорид,, калијум и магнезијум.
Ево 4 начина да обнављате своје електролите, наравно, и дате свом телу озбиљну исхрану у исто време. Не заборавите да изаберете органске састојке кад год је то могуће.
Сок Целер + јабука + Лимун - Ова комбинација прави чуда за замену електролита. Целер има природни извор натријума, калијума, магнезијума, хлорид, и фосфор. Јабука даје додатни калијум и природну сласт. Лимун је највећи електролит који садржи јужно воће.
морска со + сода бикарбона + сок од лимуна + јаворов сируп у 8 дцл воде - Ово је природни лек за озбиљну издржљивост спортиста - Можда мислите да пити соду бикарбону је мало чудно, али то се користи вековима за лечење разних недостатака у Храни . У овом случају, то је додато у мешавину, јер чини тело мање киселим и обезбеђује додатни извор натријум бикарбоната.
Кокос вода + Цхиа Семе - кокосова вода има тону електролита и калијума који ће не само помоћи да останете хидратисани али и задржати своје тело од добијања било каквих грчева. То је потпуно природан и садржи врло мало шећера. Комбинујте ово са пакетом Цхиа семена и имате јак ударац! Цхиа семенке су невероватна енергетска храна - пуно омега-3 масних киселина, протеина, влакана. Ове семе има способност да вас сачува од дехидрирања због тога што могу држати 9 пута своју тежину у води!
хладна Банана + бадемово млеко + спанаћ - Ово је изузетна хидратација. Банана даје добар извор калијума и магнезијума који помажу да регулишу течности. Бадеми су изузетно богати магнезијумом и калијумом. Када се додаје млеко од бадема, проверите да ли сте додали морску со . Спанаћ је Суперхрана и још један одличан извор магнезијума и калцијума.
Сада идите напоље и знојите се тако да можете уживати у једном од ових комбинација!
У току вежбања или било каквог физичког напора организам губи електролите. То је посебно изражено лети због појачаног знојења. Наш организам је у због тога у трпном стању и требало би да надоместимо изгубљене електролите.
На тржишту постоји много напитака јарких боја који надокнадјују електролите. Наравно да наш избор треба да буде природан напитак. Једноставан за спремање, а потпуно ефикасан. Количину коју за коју смо спремили рецепт можете повећати, зато што је напитак нешкодљив и препоручује се да га конзумирате у току и после тренинга уместо воде.
Адекватна количина сваког минерала, елемента у траговима и електролита у исхрани је потребна у сврху одржања здравља. И недостаци и прекомеран унос узрокују промене у телесним функцијама. Током лета, када смо изложени високим температурама често се појачано знојимо и тако губимо електролите. Најлакше их можемо надокнадити путем минералне воде, изотоничних напитака, супа и других прехрамбених извора течности и минералних материја.
Електролити су елементи који проводе електричну струју, а то су: натријум (На +), калијум (К +) и хлорид (Цл-). Модерна, западњачка исхрана богата је натријумом и хлоридом (или кухињском соли, НаЦл), а сиромашна је калијумом. Тај негативни обрат постигли смо еволуцијом од прачовека, ловца-сакупљача, који је конзумирао биљну храну богату калијумом и сиромашну натријум-хлоридом. Прекомеран унос соли великим је делом узрокован употребом соли као адитива храни. Сол се користи и као конзерванс јер инхибира раст бактерија.
Данас покушавамо ограничити унос соли у нашој исхрани. Разлог рестрикције соли у исхрани је поставка да исхрана са високим уделом соли узрокује високи крвни притисак или хипертензију код појединаца који су предиспонирани за развој ове болести.
Електролити у исхрани
Типична западњачка исхрана садржи око 9-12 г соли, а со се састоји од 40% натријума и 60% хлорида. Сол у исхрани углавном потиче из процесиране хране. Тек 10% чини со која је природно присутна у храни, 15% соли у храни додајемо током кувања, а 75% потиче од процесирања.
Натријум у храни није присутан само као натријум-хлорид, већ је везан иу другим солима, на пример натријум-хидрогенкарбонат, натријум-цитрат, натријум-глутамат, а све те форме доприносе укупној концентрацији натријума у исхрани.
Питка вода из водовода није значајан извор натријума, те доприноси тек 10% укупног прехрамбеном уносу. Минералне воде могу бити богате натријумом, али је тада обично у форми натријум-бикарбонат за који се показало да не доприноси порасту крвног притиска. Штавише, бројне студије су показале како редовни унос бикарбонатних минералних вода има повољно деловање на вредности крвног притиска.
Најбогатији извори калијума који је пожељан у данашњој исхрани су: непрерађена храна, воће, поврће, житарице, свеже месо, а најбољи извори су: банане, наранџе, кромпир и парадајз.
Здраве навике коришћења соли треба учити у детињству, будући да деца често развијају свој осећај за слану храну према навикама својих родитеља.
Апсорпција електролита у пробавном систему
Готово целокупна количина унетог натријума, калијума и хлорида се апсорбује у пробавном систему, углавном у танком цреву. Но, упркос веома различитим ставкама, хомеостатским механизми регулишу концентрације електролита у организму.
Пријавите се на:
Постови (Atom)